JAK SIĘ UBRAĆ NA EGZAMIN MATURALNY

23 kwietnia

Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać na egzamin maturalny maturę

Matura to takie symboliczne wejście w dorosłość. Biała bluzka i granatowa spódniczka to wciąż jakaś opcja, ale kobieto - zaraz pójdziesz na studia lub do pracy. Nie jesteś już dzieckiem!

OCENA SYTUACJI 

Dobra stylizacja może Cię uratować na egzaminie. Nawet jeżeli masz jakieś braki w wiedzy, odpowiednio ubrana będziesz sprawiać wrażenie dobrze przygotowanej, a oto Ci chodzi. Nauczyciel szybciej zignoruje drobne potknięcia, gdyż zrzuci je na zdenerwowanie. Dlatego szczerze Ci radzę: załóż strój business professional w kolorach wzbudzających zaufanie.

CO ZAŁOŻYĆ

Masz do wyboru kostium ze spódnicą lub ze spodniami, alternatywnie sukienkę z żakietem (niekoniecznie komplet) lub szmizjerkę. Najlepsza opcja to kostium ze spódnicą. Kostium ze spodniami jest poprawny, ale spódnica to lepsze rozwiązanie (kwestia tradycji). Kostium ze spódnicą to też lepsza opcja niż szmizjerka lub sukienka z żakietem, gdyż lepiej wpisuje się w szkolną, mundurkową tradycję. Ważne są też dodatki. Przeczytaj proszę mój opis stroju business professional. Wyjaśniam tam dokładnie, jak ma wyglądać i jakich wymaga dodatków. 

Zwróć też szczególną uwagę na kolory i wzory. Główny element stroju powinien być granatowy, szary lub czarny. Jeżeli zakładasz kostium, połącz go z białą lub niebieską bluzką. Biały, niebieski, granatowy, czarny i szary to kolory bezpieczne, wzbudzające autorytet i zaufanie, a o to Ci chodzi. Granat i biel to też "szkolne kolory", warto więc postawić na nie, aby wpisać się w stereotyp dobrej uczennicy. Taki szablon jest głęboko zakorzeniony w głowach nauczycieli, czemu by więc tego nie wykorzystać. Jeżeli masz ochotę na inne kolory, zastosuj je w dodatkach, nie w całej stylizacji. Polecam zielony jako wzbudzający sympatię. Co do wzorów, najlepiej w ogóle z nich zrezygnuj.

Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać na maturę egzamin maturalny

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ

Podkreślam to w opisie stroju business professional, ale na wypadek, gdyby Ci to umknęło: spódniczka/sukienka powinna sięgać kolan (+/- 6 cm od środka kolana). Istotne są też buty. Powinny być pełne, na obcasie, ale nie wyższym niż 7 cm. Wiem, że to maj, że jest ciepło, ale koniecznie załóż rajstopy. Brak rajstop to wielki błąd. Bluzka, którą zakładasz do kostiumu, niekoniecznie musi mieć krój męskiej koszuli, ale to bardzo dobra opcja. Dodaje powagi i rodzi lekki dystans. Jeżeli zakładasz białą bluzkę, zwróć szczególną uwagę na bieliznę. Białe bluzki często prześwitują. Jeżeli Twoja bluzka prześwituje, najlepiej załóż pod nią biały lub cielisty top.

Nie zapomnij też o odpowiedniej fryzurze. Włosy dłuższe niż do ramion powinny być upięte. Co do makijażu niestety nie wiem, co mam Ci poradzić. To wciąż szkoła. Od dorosłej kobiety delikatny, naturalny makijaż jest wymagany i jego brak uważany jest za zaniedbanie. Ale Ty wciąż jeszcze chodzisz do szkoły, więc zastanów się, jak do kwestii makijażu podchodzą nauczyciele w Twojej szkole. Jeżeli już zdecydujesz się na makijaż, powinien być naturalny i niewidoczny.

Powodzenia! :)

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE