IDEALNE PROPORCJE CIAŁA KOBIETY

20 czerwca

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Idealna figura opiera się na prawidłowych proporcjach. Pokażę Ci je na podstawie szkicu amerykańskiego ilustratora i autora serii podręczników do nauki rysunku.

Książka, z której pochodzi szkic (Andrew Loomis Figure drawing for all it’s worth), została wydana w 1943 roku. Ówczesny ideał kobiecego ciała różnił się od dzisiejszego i widać to w jego szkicach. Współczesny ideał kobiecej sylwetki jest bardziej dziewczęcy i smukły. Nogi są o 10% a nawet 15% dłuższe, górna część sylwetki jest mniej masywna i delikatniejsza, a biodra szersze i krąglejsze. Omawiane przeze mnie proporcje są jednakże bardziej realistyczne niż lansowane obecnie w mediach.

Idealne proporcje ciała kobiety według podręcznika do nauki rysunku
Wszystkie wymiary ciała kobiety można określić za pomocą długości głowy. Zmierz swoją głowę (od brody do jej czubka) i porównaj. Wzrost powinien wynosić osiem długości (głowy). W przypadku kobiety o wzroście 164 cm idealna długość głowy to 20,5 cm.

RAMIONA I RĘCE

Linia ramion znajduje się 1/3 długości głowy poniżej brody (przy wzroście 164 cm 1/3 długości głowy to niecałe 7 cm). Kobieta najszersza jest w ramionach. Przy rękach opuszczonych wzdłuż ciała szerokość ramion powinna być równa dwóm wysokościom głowy (szerokość ramion należy zmierzyć poniżej linii ramion aby uwzględnić szerokość rąk, jak zaznaczono na rysunku). W moim przykładzie to 41 cm. Ręce powinny sięgać mniej więcej do połowy uda. Łokcie znajdują się na poziomie talii, nadgarstki na poziomie bioder.

PIERSI

Górna linia piersi znajduje się na wysokości 2/8 wzrostu, dolna linia piersi 1/3 długości głowy poniżej górnej linii piersi. Zatem piersi mojej idealnej kobiety o wzroście 164 cm powinny znajdować się dokładnie pomiędzy 116 a 123 cm (licząc od podłogi).

TALIA I BRZUCH

Talia znajduje się na wysokości 3/8 wzrostu i jest szerokości jednej długości głowy (tu 102 cm licząc od podłogi, szerokość 20,5 cm). Brzuch jest płaski, patrząc z profilu piersi wyraźnie wystają poza linię brzucha.

BIODRA I POŚLADKI

Biodra powinny znajdować się na wysokości 4/8 wzrostu i mieć szerokość 1,5 długości głowy (tu 82 cm licząc od podłogi, szerokość ok. 31 cm). Obecnie spokojnie możemy przyjąć 1,75 długości głowy (w przykładzie to 36 cm), powinny też być bardziej zaokrąglone. Patrząc z profilu, pośladki powinny wystawać za linię łopatek oraz być proporcjonalne względem piersi tak, aby patrząc na profil sylwetki ani pośladki ani piersi nie dominowały.

NOGI

Nogi stanowią 3 i 2/3 długości głowy (tu ok. 75 cm). Jak już wspomniałam dzisiejsze trendy zakładają, że nogi powinny stanowić połowę długości ciała, a nawet nieco więcej (w przykładzie to 82 cm do 85 cm). Na wysokości drugiej głowy zaczynają się kolana (41 cm licząc od podłogi). Szerokość złączonych łydek powinna być równa długości głowy (20,5 cm).

Oczywiście przedstawiony ideał kobiecej sylwetki to tylko ideał. Daje jednak pojęcie o proporcjach ciała, więc warto wykorzystać go jako punkt odniesienia i na jego podstawie przeanalizować własną sylwetkę. Za dużo, za dokładnie? Przekonasz się po kolejnych artykułach, że to wszystko ma sens. Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, napisz komentarz lub polub na Facebooku. Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

W KOLEJNYM ARTYKULE

Opisana powyżej metoda pozwala obliczyć idealne proporcje ciała względem wzrostu. Jeszcze ważniejszy niż stosunek szerokości sylwetki względem wzrostu jest stosunek szerokości ramion, talii i bioder względem siebie. W kolejnym artykule dowiesz się, jak sprawdzić czy ten stosunek jest prawidłowy.

* Fotografia: Krzysztof Białek

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE