EGZOTYCZNA PIĘKNOŚĆ - MODA W LATACH 1910 - 1920

15 maja

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda lata 1910-1920

Dziś omówię moją ulubioną dekadę w historii mody: lata 1910 - 1920. Kojarzysz słynny film "Titanic"? To właśnie ten okres, ale nie wszystkie kobiety ubierały się tak grzecznie jak Rose.

Lata 1910 - 1920 to prawdziwy przełom w historii mody. Świat stawał się coraz bardziej nowoczesny, więc długie suknie z trenem i wielkie, ciężkie kapelusze stały się niepraktyczne. Suknie stały się krótsze i węższe, kobiety przestały nosić gorsety, a niektóre nawet ścięły włosy i zaczęły się malować. Był to też najbardziej egzotyczny okres w całym XX wieku. Zapanowała moda na orient, a makijaż oraz kolory i fason ubrań nawiązywały do strojów arabskich. 

IDEALNA SYLWETKA

Jak pisałam w zeszłym tygodniu, jeżeli jesteś niska i szczupła, zobacz jak ubierały się kobiety w latach 1910-1920. Ideałem była kobieta mała i drobna, z delikatnie zarysowanymi krągłościami. W połączeniu ze stosunkowo dużą głową i burzą loczków wyglądała jak krucha, porcelanowa lalka. Ciężko nazwać ten typ seksownym w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, ale w połączeniu z modnym wówczas makijażem ostateczny efekt był intrygujący.

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał kobiety w latach 1910 - 1920 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

IDEAŁ PIĘKNA

Większość kobiet w latach 1910 - 1920 jeszcze się nie malowała. W poprzednich dziesięcioleciach makijaż był uważany za niestosowny, malowały się tylko kobiety "lekkich obyczajów". Przełom w podejściu do makijażu nastąpił dopiero w latach dwudziestych, niemniej odważne kobiety zaczęły się malować już w latach 1910 - 1920. Zapanowała moda na bardzo intensywny, orientalny makijaż. Jeżeli kojarzycie jak malują się Arabki, idea była podobna: bardzo mocno podkreślone oczy, zarówno na górnej jak i dolnej powiece. Kobiety zaczęły też ścinać włosy. Nie w latach dwudziestych, ale właśnie dziesięć lat wcześniej. Ponieważ był to bardzo ryzykowny krok, większość ścinała tylko włosy wokół twarzy. Pozostałe były długie, spięte z tyłu w taki sposób, żeby sprawiały wrażenie krótkich. Egzotykę całego wizerunku podkreślała chusta z orientalnym wzorem.

Agnieszka Sajdak-Nowicka Ideał piękna w latach 1910 - 1920 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

MODA W LATACH 1910 - 1920

W latach 1910 - 1920 kobiety zrezygnowały z gorsetów. Zastosowano natomiast inną ciekawą sztuczkę. Talia została podwyższona, ale nie do poziomu bezpośrednio pod biustem, lecz nieco niżej. W połączeniu z luźnym fasonem sukni taki trick chował brzuszek. Nie wiem czy kojarzycie suknie z początku XIX (jak w "Dumie i uprzedzeniu" - polecam wersję z 1995 r.). Wtedy też była moda na podwyższoną talię, ale ponieważ suknie były odcinane pod biustem, kobiety wyglądały jakby notorycznie były w ciąży. Zaznaczenie talii poniżej tego poziomu i podkreślenie jej szerokim paskiem wyszczuplało i wysmuklało całą sylwetkę.

Suknie stały się krótsze, luźniejsze i prostsze. Sięgały kostek, a nawet odkrywały kawałek łydki. Zrezygnowano z rozszerzanych fasonów spódnic na rzecz prostych lub zwężających się ku dołowi. Spódnice były czasami tak wąskie, że aby kobieta nie rozerwała materiału chodząc, w dolny brzeg wszywano drucik. Powoli rezygnowano też z nadmiaru ozdób. Kapelusze stały się mniejsze, noszono również turbany. Stroje stały się odważniejsze nie tylko pod względem kroju, ale także kolorów. Kobiety przestały nosić tylko subtelne, pastelowe barwy. Odważyły się na wyraziste, głębokie, mocne kolory.

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda w latach 1910 - 1920 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

Ten typ sukni jest idealny dla niskich, drobnych kobiet. Kiedy moja przyjaciółka (wzrost ok. 165 cm, szczupła, delikatnie zaznaczone krągłości) brała ślub, pomagałam jej wybierać suknię ślubną. W jednym z salonów znalazłyśmy suknię o podobnym kroju jak widzicie na obrazku powyżej. Wyglądała fantastycznie. Krój dodał jej wzrostu, a sylwetka nabrała miękkości. Paul Poiret wiedział co robi. Właśnie... Paul Poiret. Paulu Poiret, miał największy wpływ na zmiany trendów w tym okresie. To on zdecydował się zrezygnować z gorsetów. To on przekonał kobiety do koloru. I to on propagował orientalizm w modzie. Może nieco przesadnie, jego projekty były inspirowane kostiumami zespołu baletowego Ballets Russes, przez co były bardzo dramatyczne, egzotyczne, a niektóre po prostu dziwaczne. Niemniej jego kreacje były przełomowe.

Przykłady strojów z lat 1910 - 1920 możecie zobaczyć w moim katalogu na Pinterest.To zdecydowanie moja ulubiona dekada. Nie wiem, czy to przez mój romans z tańcem arabskim, czy po prostu zachwyca mnie jej "inność", egzotyka i dramatyzm, ale dla mnie jest magiczna. A Wam jak się podoba?

Obiecałam Wam filmy "z epoki".Pewnie wszystkie widziałyście: "Titanic". Stroje Rose są świetnym przykładem. Możecie też zobaczyć oryginalne filmy z tamtych czasów, np. filmy z Mary Pickford. W 1912 r. zaczęto kręcić pierwsze filmy pełnometrażowe i wiele z nich jest dostępnych na Youtubie. Niełatwo się je ogląda, bardzo wyrazista gra aktorska nieco śmieszy, a akcja ciągnie się niemiłosiernie, ale warto. W przyszłym tygodniu pokażę Wam lata dwudzieste. Będziemy obalać mity.

Komentarz można dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

* Wszystkie grafiki pochodzą z materiałów wykładowych Amandy Hallay

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE