BOGATA I WYSPORTOWANA - MODA W LATACH OSIEMDZIESIĄTYCH

28 sierpnia

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda lata osiemdziesiąte 1980-1990

"Chciwość jest dobra" - cytat z filmu "Wall Street" z 1987 r. idealnie pokazuje podejście do życia w latach osiemdziesiątych. Kobieta lat osiemdziesiątych jest bogata, silna, bezwzględna i posiada władzę. Władza jest dobra, pieniądze są dobre, chciwość jest dobra.

Lata osiemdziesiąte to dekada totalnej przesady. Kryzys ekonomiczny spowodował reakcję podobną jak w latach trzydziestych. Bogaci ludzie się bogacili, biedni tracili, wszyscy pragnęli bogactwa i władzy. Podobna sytuacja wprowadziła jednakże inną modę. W latach osiemdzeisiątych (podobnie jak w latach trzydziestych) demonstrowano bogactwo, jednakże przez te pięćdziesiąt lat nastąpiło wiele zmian społecznych. Kobieta lat osiemdziesiątych nie chce być już delikatną, elegancką i subtelną damą jak kobieta lat trzydziesych. Chce być silna i niezależna, co bardziej przypomina lata czterdzieste. Stąd moda lat osiemdziesiątych nawiązuje do mody lat czterdziestych (szerokie ramiona, wysportowana sylwetka). Jednocześnie, zwłaszcza wśród młodych kobiet, nawiązuje też do mody lat sześdziesiątych. Następuje powrót mini.

IDEALNA SYLWETKA

Idealna sylwetka kobiety lat osiemdziesiątych faktycznie przypomina idealną sylwetkę lat czterdziestych, ale jest od niej jeszcze bardziej wysportowana i jednocześnie mniej kobieca. Kobieta lat osiemdziesiątych ma być wysoka, silna, wysportowana i umięśniona. Również ma szerokie ramiona, ale brakuje jej krągłych bioder, które dodawały kobiecie lat czterdziestych kobiecości.

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał kobiety w latach osiemdziesiątych 1980 - 1990 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

IDEAŁ PIĘKNA

Przedstawiony poniżej ideał piękna był wzorowany na Madonnie, stąd dochodzi on do totalnego ekstremum, niemniej wcale tak bardzo nie mija się z prawdą. Modne były kolory, dużo kolorów. Modne były wyraziste, jaskrawe i neonowe barwy. Makijaż był bardzo mocny i wyrazisty, biżuterii nosiło się stanowczo za dużo, fryzury były bardzo duże i często awangardowe. Modne były też krótko ścięte, ale wciąż puchate fryzury jak słynna fryzura księżnej Diany (według mnie wyjątkowo mało atrakcyjna).

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał piękna w latach osiemdziesiątych 1980 - 1990 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

MODA W LATACH OSIEMDZIESIĄTYCH

Moda w latach osiemdziesiątych to przesada we wszystkim. Za szerokie ramiona, za duże ubrania, za dużo kolorów, jaskrawe kolory, za dużo ozdób, za dużo biżuterii, za dużo błyskotek, koronek, falbanek etc. A ponieważ lata osiemdziesiąte były ogarnięte obsesją bogactwa, koniecznie trzeba było mieć wszystko markowe i musiały być to luksusowe marki. Jak już wspomniałam we wstępie, kobieta lat osiemdziesiątych nie chce być delikatną i subtelną damą, ale silną i niezależną kobietą. Stąd moda na bardzo męskie, za duże kostiumy (ze spódnicą lub spodniami) o ekstremalnie szerokich ramionach. Kostium ze spodniami był w zasadzie kontynuacją jednego z trendów lat siedemdziesiątych, ale jak wszystko w latach osiemdziesiątych, doprowadzony do przesady. Jednocześnie następuje powrót mini spódniczek co stanowi ciekawą kombinację. Bardzo popularny stał się również dżins (również kontynuacja trendu, który rozpoczął się w latach siedemdziesiątych) oraz ubrania sportowe, które zaczęto nosić na co dzień, a nawet łączyć elementy typowo codzienne z typowo sportowymi (jak garsonka i adidasy).

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda w latach osiemdziesiątych 1980 - 1990 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

Ciekawostka z mody męskiej: w wyniku sukcesu serialu "Policjanci z Miami" modne stało się noszenie przez mężczyzn ubrań w pastelowych kolorach.

Przykłady strojów z lat osiemdziesiątych możecie zobaczyć w moim katalogu na Pinterest.Chyba nie ma lepszego źródła wiedzy o modzie lat osiemdziesiątych niż "Dynastia". Wiem, że to koszmarny serial, ale świetnie pokazuje modę dekady lub wręcz odwrotnie - sam ją kreował. Tak wiele kobiet stylizowało się na postacie z "Dynastii", że to raczej serial kreował modę, niż kostiumy podążały za modą. Tak więc kicz czy nie, zobaczcie choć jeden odcienek "Dynastii" :) Polecam Wam też półgodzinny wykład Amandy Hallay dotyczący kostiumów w serialu "The Golden Girls". Świetnie podsumowuje modę tego okresu, może nawet lepiej niż sam wykład o modzie lat osiemdziesiątych.

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

* Wszystkie grafiki pochodzą z materiałów wykładowych Amandy Hallay

Fotografia: Krzysztof Ćwik

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE