JAK SIĘ UBRAĆ IDĄC DO RESTAURACJI

21 sierpnia

Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać idąc do restauracji

Co założyć idąc do restauracji? Zbyt na luzie możesz być nietaktowna, zbyt wystrojona będziesz wyglądać śmiesznie. Powiedz mi gdzie idziesz i z jakiej okazji, a ja Ci powiem jak się ubrać.

OCENA SYTUACJI

GDZIE SIĘ WYBIERASZ

Zacznijmy od tego, że restauracja restauracji nierówna. Pod pojęciem restauracja rozumiany jest "lokal gastronomiczny z obsługą kelnerską, w którym spożywa się posiłki przy stolikach" (Słownik języka polskiego PWN). A skoro nawet Pizza Hut się kwalifikuje, sama widzisz, że to co założysz zależy przede wszystkim od tego, gdzie idziesz. Jeżeli nie znasz tej restauracji, poszukaj zdjęć w sieci. Większość restauracji ma na swoich stronach galerię zdjęć.

JAKA TO OKAZJA

Restauracja to miejsce, w którym możesz pojawić się z wielu różnych okazji. Na każdą ubierzesz się inaczej i wszystkie stylizacje będą odpowiednie. Na kolację z klientem wybierzesz prawdopodobnie garsonkę, na romantyczną kolację koktajlową sukienkę, na urodziny coś wizytowego, a jeżeli idziesz coś zjeść z przyjaciółmi pewnie coś smart casual. Jeszcze inaczej ubierzesz się, jeżeli idziesz na obiad organizowany z okazji chrztu lub ślubu i wszystkie te stylizacje będą ok. Dopasowujesz się do okazji.

JAKA TO PORA DNIA/NOCY

Do restauracji możesz iść nie tylko na kolację, ale też śniadanie i lunch. Wtedy możesz wybrać coś luźniejszego (chyba, że okazja wymaga powagi). Wieczorem możemy ubrać się bardziej wieczorowo. Możemy, nie zawsze znaczy musimy. Zależy od okazji. Niemniej jeżeli lubisz mocniejszy makijaż, błyszczącą biżuterię i bardziej kuszące stylizacje, załóż je wieczorem. Za dnia raczej zakrywamy ramiona, nie nosimy bardzo głębokiego dekoltu i krótkiej mini. Chyba, że wybierasz się do restauracji w rodzaju Pizza Hut.


CZY BĘDĄ TAM MAŁE DZIECI LUB TURYŚCI

Taka dodatkowa wskazówka. Restauracje nastawione na małe dzieci i turystów z reguły zakładają, że wpadniesz tam w czymś na luzie.

CZEGO NIE UBIERAMY

Agnieszka Sajdak-Nowicka czego nie wolno ubrać do restauracji
Do powyższych zakazów i nakazów powinnam jeszcze dodać, że niewskazana bluzka bez żakietu,  a wszystko co uznałam za niewskazane, powinnam uznać za niedopuszczalne, aczkolwiek podeszłam do tematu nieco bardziej liberalnie - z własnego doświadczenia.

CO ZAŁOŻYĆ

SZYBKIE JEDZENIE

Jak wspomniana Pizza Hut, czyli restauracje, których pewnie nawet tak nie nazywasz. Tu możesz się ubrać na luzie. Najlepsza będzie jakaś smart casualowa stylizacja, ale jeżeli wpadasz do restauracji w przerwie na lunch, możesz też mieć na sobie np. strój typowo biznesowy.


KLIMATYCZNE KNAJPKI I KAWIARNIE

Moje ulubione miejsca. Restauracje nie tak drogie jak te ekskluzywne, a często z równe dobrą kuchnią i obsługą. W takich restauracjach staramy się bardziej. Sukienka bez rajstop i sandałki ujdą, ale sportowe buty, poszarpane dżinsy, nie mówiąc już o dresie, już nie. Co założysz, zależy od okazji. Bez okazji najlepszy będzie strój smart casual. Jeżeli to szczególna okazja, np. czyjeś urodziny albo ważna dla Ciebie randka, załóż tzw. strój wizytowy czyli kostium lub prostą sukienkę koktajlową. Wieczorem możesz uzupełnić taką stylizację o typowo wieczorowe dodatki, ale też bez przesady. Drobny akcent tak, ale nie jest to miejsce na wyszukane kreacje.

EKSKLUZYWNE RESTAURACJE

Zasady są podobne jak powyżej, przy czym staramy się bardziej. Jeżeli to przyjęcie za dnia z okazji chrztu, komunii lub ślubu, załóż coś szczególnie uroczystego. Do ekskluzywnej restauracji zwykle idziemy na kolację, więc możemy założyć coś bardziej wieczorowego. Jeżeli to randka lub urodziny, możesz założyć wieczorowy kostium lub odważniejszą sukienkę koktajlową (tzw. strój koktajlowy). Jeżeli idziesz do restauracji bez okazji albo na kolację z przyjaciółmi, załóż strój wyjściowy. Do wielu ekskluzywnych restauracji możesz też założyć strój smart casual (ale lepiej zrezygnuj z dżinsów).

SPOTKANIE SŁUŻBOWE - NIEZALEŻNIE OD MIEJSCA

Jeżeli to spotkanie służbowe, nieważne gdzie idziesz, załóż kostium, sukienkę z żakietem lub szmizjerkę (tzw. stój business professional). Spotkanie służbowe to zawsze spotkanie służbowe, więc nawet jeżeli spotykasz się na stacji benzynowej, dbaj o swój profesjonalny wizerunek (chyba, że charakter danej relacji tego nie wymaga i celowo chcesz stworzyć luźniejszą atmosferę).

Agnieszka Sajdak-Nowicka co ubrać do restauracji

POSTAW NA PROSTOTĘ

Jeżeli masz wątpliwości co powinnaś ubrać, zawsze najlepiej postawić na prostotę. Szyku możesz dodać sobie poprzez dodatki. Prosta kreacja i wyszukane dodatki są bardziej uniwersalne niż wyszukana kreacja i proste dodatki. Nawet jeżeli źle ocenisz sytuację, mniej będzie się to rzucać w oczy.

Zobacz też mój krótki tekst, jak poczuć się dobrze w ekskluzywnej restauracji. To moje wnioski z ostatnich kilkunastu lat zwiedzania miast i krajów "szlakiem lokalnych knajp".

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE