NATURALNA I CHUDA - MODA W LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH

04 września

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda lata dziewięćdziesiąte 1990-2000

Naturalna, prawdziwa, z naturalnym makijażem i długimi, rozpuszczonymi włosami - to kobieta lat dziewięćdziesiątych. Ideałem staje się koszmarnie chuda, koścista nastolatka lub kształtna supermodelka. Lata dziewięćdziesiąte są ważne, gdyż w pewnym sensie nie skończyły się do dziś. Zobaczcie ostatnią część cyklu "Moda XX wieku".

Lata osiemdziesiąte zakończyły się bardzo szczęśliwym wydarzeniem - upadkiem muru berlińskiego i końcem zimnej wojny. Drugim ważnym, tym razem tragicznym wydarzeniem, było zbrojne zakończenie protestów na placu Tian’anmen. Te dwa wydarzenia spowodowały, że ludzie uznali, że świat może być lepszy. Nastąpiło gwałtowne odcięcie się od wszystkiego co definiowało lata osiemdziesiąte. Szyk, przepych, bogactwo przestały być modne. Hasłem lat dziewięćdziesiątych jest naturalność. Modne stało się wszystko co naturalne, prawdziwe, rzeczywiste i organiczne. Paradoksalnie w całej tej pogoni za naturalnością, ideałem piękna stała się nienaturalnie chuda i koścista kobieta w stylu Kate Moss.

IDEALNA SYLWETKA

Patrząc na ideał kobiety lat dziewięćdziesiątych, nagle stwierdzam, że tak mało kobieca kobieta lat osiemdziesiątych nagle okazuje się całkiem seksowna i kształtna. Idealna sylwetka kobiety lat dziewięćdziesiątych to wychudzona, koścista nastolatka (jak ja na zdjęciu powyżej). Alternatywą była figura supermodelki - ideał niemalże nie do osiągnięcia.

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał kobiety w latach dziewięćdziesiątych 1990 - 2000 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

IDEAŁ PIĘKNA

Ideałem piękna staje się kobieta naturalna. Makijaż był bardzo naturalny lub zbliżony do naturalnego. Włosy długie, w naturalnym nieładzie. Modne stały się proste, swobodnie opadające na twarz włosy. Poza naturalnym makijażem, panował trend na tzw. "heroin chic" - makijaż, który miał symulować efekt zażycia heroiny (idea podobna, tylko jeszcze bardziej przegięta, niż makijaż na "zmęczoną po imprezie" modny w latach dwudziestych).

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał piękna w latach dziewięćdziesiątych 1990 - 2000 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

MODA W LATACH DZIEWIĘĆDZIESIĄTYCH

Moda w latach dziewięćdziesiątych to moda na styl casual. Dżinsy i T-shirty są wszędzie. Dżinsy w wersji standardowej i podartej, T-shirty gładkie i z nadrukiem ulubionego zespołu, a do tego luźno zarzucone flanelowe koszule i sportowe buty. Modne stały się niemarkowe rzeczy (choć chyba nie w Polsce, gdyż z tego co pamiętam, u nas wciąż panował szał na marki). W latach dziewięćdziesiątych (zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych) króluje grunge, ale panowały też inne trendy związane z muzyką, głównie techno i britpop. Na pewno pamiętacie też Spice Girls i ich śmieszne kostiumy oraz buty na komicznie olbrzymich platformach. Nastąpił też powrót lat siedemdziesiątych.

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda w latach dziewięćdziesiątych 1990 - 2000 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

Lata dziewięćdziesiąte to odwrócenie się od luksusu i markowych ciuchów, ale to nie znaczy, że znane marki przestały być w cenie. Jednakże wielcy projektanci tworzyli coraz częściej "dzieła sztuki", które nie nadawały się do noszenia, stąd modne stały się markowe akcesoria (zwłaszcza torebki).

Przykłady strojów z lat dziewięćdziesiątych możecie zobaczyć w moim katalogu na Pinterest.Lata dziewięćdziesiąte to optymistyczna dekada luzu i "zwyczajnej normalności". Dobrym filmowym, modowym przykładem są podobno dwa seriale: "Przyjaciele" i "Beverly Hills, 90210". Nie potwierdzę, gdyż nie oglądałam żadnego z nich. Moją ikoną lat dziewięćdziesiątych jest Meg Ryan. Naturalna i prawdziwa jak lata dziewięćdziesiąte.

Był to ostatni post z cyklu "Historia mody XX wieku". Mam nadzieję, że cykl się Wam podobał :)

P.S. Lata dziewięćdziesiąte są jak dla mnie nieco zbyt zwyczajne i niechlujne, a jednak pisząc ten post, mam wrażenie, że mój wygląd utknął w latach dziewięćdziesiątych - długie, proste włosy i naturalny makijaż. I tak od 20 lat. Też utknęłyście w jakiejś dekadzie?

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

* Wszystkie grafiki pochodzą z materiałów wykładowych Amandy Hallay

Fotografia: Krzysztof Ćwik

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE