KOLORY, KTÓRYCH NIE NALEŻY ZAKŁADAĆ DO PRACY

12 marca

Agnieszka Sajdak-Nowicka kolory, których nie wolno zakładać do pracy kolory biznesowe strój do pracy

Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale samym kolorem możesz zepsuć sobie biznesowy wizerunek. Ale możesz go też doskonale podkręcić. Pisałam ostatnio jak się ubrać do pracy i jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Czas na niuanse takie jak kolory, wzory i dodatki.

KOLORY BIZNESOWE

Jeżeli Twój pracodawca nie ma konkretnych wymagań (a może je mieć), masz to wyboru niemalże wszystkie możliwe kolory (poza jaskrawymi i neonowymi). Są jednak kolory, które dominują w biznesowych stylizacjach, gdyż kojarzą się z zaufaniem i profesjonalizmem. Dlatego zwłaszcza jeżeli komponujesz strój business professional, wybierz strój w tych kolorach, a pozostałe wykorzystaj w dodatkach. 

Kolory typowo biznesowe to: czarny, szary, granatowy, biały i niebieski. Dobrze sprawdzi się też beż.

CZARNY

Mój ulubiony. Czarny to przede wszystkim kolor strojów wieczorowych, gdyż wtedy prezentuje się najlepiej, ale jesteś kobietą, więc możesz go nosić też za dnia, również do pracy. To kolor autorytetu, wzbudzający lekki dystans. Podobno smutny i pogrzebowy, ale za to elegancki i stonowany.

GRANATOWY

Granatowy to również kolor autorytetu, a jednocześnie - w przeciwieństwie do czerni - nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jest w stu procentach poprawny. Jeżeli jesteś na stanowisku, na którym masz władzę lub musisz wzbudzać autorytet, a czujesz się na nim jeszcze niepewnie, ubierz się na granatowo.

SZARY

To bezpieczny i pewny kolor biznesowy. Szary może wydawać się nudny albo smutny, ale wywołuje wrażenie spokoju. Jest stonowany i stanowi świetne tło dla innych kolorów. Jeżeli masz ochotę na strój z charakterem, ale nie czujesz się wystarczająco pewnie, by założyć wyraziste kolory, niech szarość będzie bazą, a żywy kolor dominuje w dodatkach. 

BEŻOWY

Nie jest zwykle wymieniany jako kolor biznesowy, ale osobiście uważam, że to dobra opcja. Beż jest stonowany i luksusowy. Podobnie jak szarość, beż jest spokojny i stanowi świetne tło dla bardziej wyrazistych barw.

BIAŁY

To kolejny kolor autorytetu, bardziej niewinny niż czerń. Osobiście preferuję w dodatkach (idealne połączenie biała bluzka - ciemny żakiet), niż jako bazę, choć latem to dobra opcja. W białym kostiumie lub sukience szmizjerce będziesz prezentować się świetnie. 

NIEBIESKI

To kolejny doskonały kolor na bluzkę do pracy. Niebieski wzbudza zaufanie. Jest świetnym kolorem zarówno w dodatkach jak i jako baza stroju. 

KOLORY NIEBIZNESOWE

Tak naprawdę jedyne niebiznesowe kolory to neony i kolory jaskrawe. Wszystkie wymienione poniżej kolory mogą być użyte w stroju biznesowym, ale np. czerwony może zostać uznany za nieodpowiedni (zbyt seksowny), a różowy, żółty czy pomarańczowy za zbyt niepoważny. Zielony z kolei to całkiem niezła opcja, ale może być zbyt łagodna, jeżeli akurat chcesz wywołać strach u podwładnych.

ZIELONY

Zielony jest miły, łagodny i sympatyczny. To dobry kolor, jeżeli chcesz pozyskać sobie sympatię nowych współpracowników. Za to niezbyt skuteczny, gdy wzywasz pracownika na dywanik. Wtedy lepszy będzie granatowy lub czarny lub... czerwony.   

CZERWONY

Kolor, którego nie da się przeoczyć. Kojarzy się z agresją i seksem. Kobieta w czerwieni wywołuje większe pożądanie, niż ubrana w jakikolwiek inny kolor. Podobno też postrzegana jest jako bardziej inteligenta, silniejsza i bardziej kompetentna. Żeby założyć czerwień do pracy i dobrze się w niej czuć, trzeba mieć odwagę, więc na pewno musi być też pewna siebie, zdecydowana i nie bać się zwracać na siebie uwagę. Dlatego też nie zakładaj czerwieni, jeżeli czujesz się niepewnie. Wszyscy będą na Ciebie patrzeć, więc może to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.

RÓŻOWY

Uważany jest za infantylny, słodziutki i wyrażający brak kompetencji. No cóż. Może to i stereotyp, ale co byś pomyślała o swojej szefowej ubranej w różowy kostiumik, różowe czółenka i z różową torebką? Musiałaby nieźle nadrabiać kompetencjami i stylem bycia, żeby wzbudzać respekt. I od razu przypomina mi się Dolores Umbridge z Harrego Pottera ;)

ŻÓŁTY

Kolejny kolor, którego nie da się przeoczyć i kolejny, który jak róż walczy ze stereotypami. Ubrana na żółto wydajesz się pozytywna, pełna energii, entuzjazmu i fantazji. Trzeba mieć odwagę, żeby ubrać się na żółto. Jeżeli jesteś artystką, żółta sukienka na pewno przyciągnie do Ciebie uwagę tłumu. Jeżeli jednak Twój zawód wymaga przede wszystkim wzbudzania zaufania, użyj go tylko w dodatkach. Ubrana na żółto projektantka wnętrz kojarzy się z fantazyjnie urządzonym mieszkaniem, ubrana na żółto pani architekt z budynkiem, który zaraz się zawali.

POMARAŃCZOWY

Pomarańczowy również jest radosny, ale bezpieczniejszy w odbiorze niż żółty. Najbezpieczniejsze biznesowo są jego stonowane odcienie. Nie wybrałabym garsonki w tym kolorze, ale sukienka mogłaby wyglądać korzystnie.

BRĄZOWY

Brązowy to dobry kolor, ale ze względów kulturowych kojarzy się z biedą. Ewentualnie ze strojem noszonym na wsi. Wynika to z faktu, że brązowe tkaniny były kiedyś najtańsze. Gdy coś poszło nie tak przy farbowaniu tkaniny, wychodził z tego zwykle szarobury brąz. Przez co materiały w tym kolorze były najtańsze, a brązowe ubrania nosili ludzie biedni i sierotki. Dlatego jeżeli decydujesz się na brąz do pracy, zwłaszcza w przypadku kostiumu, lepiej będziesz prezentować się w jego czystych odcieniach niż tych szaroburych.

KONTRAST

Kontrast przyciąga uwagę. W kontrastowym stroju wyglądasz na pewniejszą siebie i bardziej zdecydowaną. Efekt ten został świetnie wykorzystany w filmie "Artysta" Michela Hazanaviciusa (mój ulubiony film). Główny bohater - słynny aktor, ubiera się w bardzo kontrastowe stroje (czerń i biel). Wraz z upadkiem jego kariery stroje stają się coraz mniej kontrastowe, coraz mniej wyraziste, aż w końcu staje się on całkowicie bezbarwny. Unikaj w pracy braku kontrastu, chyba że tego dnia chcesz się wtopić w tłum i stać niewidoczna dla szefa.

NAJLEPSZE POŁĄCZENIA KOLORÓW

Biel tonuje, beż i szarość gasi, a czerń wyostrza inne kolory. Wykorzystaj tę zależność. Użyj kolorów, aby wywołać efekt, jaki chcesz wywołać. Wybierz bazę w ciemnych, biznesowych kolorach i dodaj do tego dodatki w kontrastowych kolorach fantazyjnych, a wydasz się bardziej zdecydowana i pewna siebie. Wybierz bazę w jasnych, biznesowych kolorach i uzupełnij ją żywymi kolorami, a wciąż będziesz wzbudzać autorytet i zaufanie, ale jednocześnie będziesz wydawać się spokojniejsza i mniej dominująca. Chcesz przykuć do siebie spojrzenia? Wybierz bazę w kolorze czerwonym. Chcesz wzbudzić sympatię? Wybierz zieleń. Itd. Nie popadaj w skrajności - dwa, maksymalnie trzy kolory wystarczą np. jeden stanowiący bazę (sukienka, kostium), drugi spokojniejszy (bluzka), trzeci to dodatki. Ostrożnie też z połączeniami samych kolorów niebiznesowych. Mogą być zbyt wyraziste.

A Wy jak ubieracie się do pracy? Ja wybieram zwykle zachowawczo bazę w biznesowych kolorach i bluzkę w niebiznesowych, ale zdarzyło mi się latem przyjść do pracy w różowej sukience. Oczywiście nie na spotkanie z klientem.

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE