JAK SIĘ UBRAĆ DO PRACY - DRESS CODE W PRACY I JEGO BRAK

05 marca

Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać do pracy strój do pracy do biura

Tydzień temu pisałam, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, więc dziś jak się ubrać do pracy. Czy do pracy zawsze trzeba ubierać garsonkę? A może żakiet ze spódnicą wystarczy? Czy wypada pójść do pracy w dżinsach? A w swetrze? Albo w koszulce, spodniach i trampkach? Spokojnie. Wszystko Ci wyjaśnię.

OCENA SYTUACJI

Są zawody, które wymagają określonego wizerunku. Jeżeli pracujesz na stanowisku, na którym masz władzę (np. manager, leader zespołu), musisz wzbudzać autorytet (np. prawnik, wykładowca), pełnisz funkcję reprezentacyjną (np. sekretarka, recepcjonistka) lub będziesz mieć kontakt z klientem (np. pracownik banku, sprzedawca), Twój strój powinien wzbudzać zaufanie i szacunek, a także podkreślać profesjonalizm i kompetencje. Jeżeli Twoja praca nie wymaga kontaktu z osobami spoza firmy (głównie z klientami, ale też często dostawcami) i nie jesteś na stanowisku kierowniczym, generalnie możesz pozwolić sobie na dużą swobodę wybory stroju, chyba że Twój pracodawca ma własne wymagania. Są też zawody, w których wskazane jest wykazanie się większą kreatywnością, gdyż Twój indywidualny styl jest częścią Twojego służbowego wizerunku (np. aktor, muzyk, fotograf, a nawet fryzjer). Jak się zatem ubrać?

CO ZAŁOŻYĆ

WŁADZA LUB KONTAKT Z KLIENTEM

Jeżeli Twoja praca wymaga od Ciebie odpowiedniej prezencji, wybierz strój business professional. Strój business professional rodzi lekki dystans, a to bardzo pomocne przy budowaniu autorytetu. Zakładając strój business professional nie narażasz się też na niechciane uwagi i komentarze, gdyż zawsze prezentujesz się nienagannie, a to istotne na tego rodzaju stanowiskach. Chyba że... pracujesz w firmie, w której wszyscy ubierają się na luzie. Wtedy strój business professional może być odebrany negatywnie. W takiej sytuacji lepszą opcją będzie strój city lub smart casual.

STRÓJ BUSINESS PROFESSIONAL
Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać do pracy strój business professional
STRÓJ CITY
Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać do pracy strój wyjściowy city

PRACA W BIURZE

Jeżeli nie masz kontaktu z klientem, a pracodawca nie wymaga od Ciebie stroju business professional, dobrym rozwiązaniem jest strój smart casual. Strój smart casual różni się od casual tym, że będąc bardziej na luzie wciąż trzyma się zasad. Możesz też ubrać się nieco bardziej oficjalnie w strój city lub jeszcze bardziej na luzie - w business casual. Jeżeli masz wątpliwości, przyjrzyj się innym osobom na podobnych stanowiskach. Są firmy, w których dopuszcza się nawet strój casual, ale tu trzeba być ostrożnym, gdyż łatwo o wpadkę. Podobno też pracownicy ubrani bardziej oficjalnie szybciej awansują i szczerze, gdy się nad tym zastanowisz, ma to sens. Ich strój budzi większe zaufanie, przez co wydają się bardziej kompetentni i odpowiedzialni niż ich wyluzowani koledzy. Manipulacja? Być może. Ale jeśli działa.

STRÓJ SMART CASUAL
Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać do pracy strój smart casual
STRÓJ BUSINESS CASUAL
Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać do pracy strój business casual

ZAWODY KREATYWNE

Tak jak napisałam w tekście o tym jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, wiele zależy od firmy i upodobań Twojego szefa. W zasadzie każda z powyższych opcji ma tu sens i wiele zależy od okoliczności i pracy, jaką wykonujesz. Najbardziej neutralnym byłby tu strój smart casual wzbogacony o nieco ekstrawaganckie, mocno zindywidualizowane dodatki.

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ

Na koniec kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać. Niezależnie, jaki strój wybierzesz,  nie ubieraj się zbyt seksownie, pamiętaj, że spódnica powinna sięgać kolan (+/- 6 cm), do spódnicy powinno się założyć rajstopy, buty powinny być pełne i mieć obcas (do 7 cm), ale nie powinny być to szpilki, a sweter możesz założyć tylko pod żakiet (koszula i sweter to nie jest strój biznesowy). Możesz natomiast założyć dżinsy (w opcji casual, business casual, a nawet smart casual), chyba że Twój pracodawca ich nie akceptuje (wiele korporacji dopuszcza dżinsy tylko w piątki lub w ogóle je wyklucza). Zadbaj też o swój wygląd. Zrób delikatny makijaż, pomaluj paznokcie lakierem w neutralnym kolorze, a jeżeli Twoje włosy są dłuższe niż do ramion, zepnij je.

Osobiście najbardziej lubię strój business casual. A Wy? Jak ubieracie się do pracy?

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE