JAK SIĘ UBRAĆ NA ROZMOWĘ KWALIFIKACYJNĄ

26 lutego

Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o pracę

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? Piszę o dress codzie, więc ten temat musiał się wreszcie pojawić. To jedno z najbardziej dręczących Was pytań, zaraz po: jak się ubrać do pracy, jak się ubrać na ślub i jak się ubrać idąc do restauracji. A odpowiedź brzmi: nie zawsze należy założyć garsonkę.

To co założysz, zależy od tego, o jaką pracę się starasz. Wbrew pozorom, nie zawsze klasyczna garsonka będzie najlepsza, choć... jak już popełniać błędy, lepiej w tę stronę. Jak się zatem ubrać?

OCENA SYTUACJI

W skrócie możemy podzielić zawody na te, które wymagają określonego wizerunku i te, które tego nie wymagają. Stanowiska, które wymagają odpowiedniej prezencji to np. manager, sekretarka czy sprzedawca. Przekornie stanowiska takie jak aktor, muzyk, fotograf czy fryzjer też tego wymagają, tyle że w pierwszym przypadku Twój strój powinien wzbudzać autorytet i zaufanie oraz wyrażać szacunek dla innych, a w drugim pokazać Cię jako osobę kreatywną i pełną pomysłów. W oby przypadkach efekt osiągniesz przez odpowiedni stój, ale oczywiście zrobisz to w inny sposób.

Są też zawody, które nie wymagają konkretnego wizerunku i dają więcej swobody, więc idąc na rozmowę kwalifikacyjną też możesz pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Jeżeli np. starasz się o pracę w biurze na stanowisku, na którym nie masz kontaktu z klientem, możesz ubrać się troszkę "mniej sztywno".

CO ZAŁOŻYĆ

WŁADZA LUB KONTAKT Z KLIENTEM

Jeżeli starasz się o pracę na stanowisku, na którym będziesz mieć władzę (np. manager), musisz wzbudzać autorytet (np. księgowa), będziesz pełnić funkcję reprezentacyjną (np. sekretarka) lub będziesz mieć kontakt z klientem (np. pracownik banku), załóż strój business professional. To najpewniejsza i najbezpieczniejsza opcja. Może Ci się podobać lub nie, ale taki stój wywołuje odpowiedni efekt - rodzi lekki dystans i szacunek, a o to Ci chodzi.

Jeżeli uważasz, że to przesada, bo np. starasz się o pracę sprzedawcy w sklepie i nie chcesz wyglądać lepiej niż właścicielka sklepu, załóż strój city lub przynajmniej smart casual.

STRÓJ BUSINESS PROFESSIONAL
Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o pracę business professional

PRACA W BIURZE, W KTÓRYM NIKT CIĘ NIE OGLĄDA

Nazwałam to brutalnie, ale wiesz o co mi chodzi. Praca, w której nie masz kontaktu z klientem pozwala na więcej luzu, więc możesz też pozwolić sobie na więcej luzu na rozmowie kwalifikacyjnej (choć lepiej nie przesadzać z tym luzem). Strój business professional będzie mile widziany na takiej rozmowie, ale dobrze sprawdzi się też strój city. Różnica jest w zasadzie niewielka i polega na tym, że w przypadku stroju business professional bazą jest komplet: żakiet ze spódnicą lub żakiet ze spodniami, a w przypadku city żakiet nie musi stanowić kompletu ze spódnicą lub spodniami. City daje też większy wybór materiałów i wzorów. W obu przypadkach możesz też założyć sukienkę z żakietem niebędące kompletem lub szmizjerkę. 

Jeżeli w firmie, w której chcesz pracować panuje luz, możesz też rozważyć strój smart casual, choć zawsze bezpieczniej zostać przy city.

STRÓJ CITY
Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o pracę city wyjściowy

ARTYŚCI I INNE KREATYWNE ZAWODY

No i tu Ci już nie pomogę. Za dużo opcji i zbyt wiele zależy od upodobań przyszłego szefa. Sama postawiłabym na strój city lub smart casual i ewentualnie wzbogaciła go o nieco ekstrawaganckie dodatki, ale pewnie w niejednej firmie zostałoby to uznane za zbyt sztywne. Z drugiej strony taki wizerunek może zostać też dobrze odebrany, gdyż świadczy o profesjonalnym podejściu. No bo zastanów się: lepiej pracuje się z kimś zorganizowanym, odpowiedzialnym, kimś kto potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji (również na rozmowie kwalifikacyjnej). Zatem niezależnie jakiej kreatywności wymaga Twój zawód, wymaga też konkretów, profesjonalizmu i twardego stąpania po ziemi, gdyż to ułatwia organizację i pracę z innymi. A odpowiedni strój będzie to wyrażał. Dlatego sugeruję Ci nawiązać do zasad i przełamać je elementami, które wyrażą Ciebie i Twój kreatywny, indywidualny sposób patrzenia na świat (np. biżuterią, torebką, butami lub etnicznym wzorem na sukience).

STRÓJ SMART CASUAL
Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną o pracę smart casual

O CZYM JESZCZE WARTO PAMIĘTAĆ

Na koniec kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać. Niezależnie, jaki strój wybierzesz, pamiętaj, że spódnica powinna sięgać kolan (+/- 6 cm), do spódnicy powinno się założyć rajstopy, buty powinny mieć obcas (do 7 cm), ale nie powinny być to szpilki, nie zakładaj dżinsów ani swetra. Zadbaj też o swój wygląd. Zrób delikatny makijaż, pomaluj paznokcie lakierem w neutralnym kolorze, a jeżeli Twoje włosy są dłuższe niż do ramion, zepnij je.

POWODZENIA! :)

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE