NOSIĆ CZY NIE NOSIĆ I DLACZEGO ELEGANCKA KOBIETA ZAWSZE MA JE NA SOBIE - WOJNA O RAJSTOPY

11 września


Nie znoszę ich. Latem jest w nich za gorąco, zimą za zimno, zawsze niewygodnie. Gryzą, drapią, gumka uwiera, łatwo o zaciągnięcia, przez które wyglądają nieestetycznie i oczka, przez które trzeba je wyrzucić. A jednak, jeżeli chcesz dobrze wyglądać, powinnaś je nosić. Rajstopy lub ich bardziej wyrafinowany odpowiednik - pończochy.

CZY ZAWSZE MUSIMY MIEĆ NA SOBIE RAJSTOPY

Nie, nie zawsze. Okazji, gdy możemy pokazać się z gołymi nogami, jest naprawdę dużo. Są to wszystkie sytuacje, gdy możemy ubrać się całkowicie na luzie (tzw. strój casual), co zwykle oznacza po prostu na co dzień. Jest jeszcze jedna sytuacja, gdy nie zakładamy, a wręcz nie wolno nam zakładać rajstop i pończoch. Nigdy nie zakładamy ich do sandałków i butów z odkrytymi palcami lub piętami, a takie buty możemy założyć tylko do stroju casual* lub w wersji wieczorowej - do sukni wieczorowej (również balowej) lub sukienki koktajlowej

* Tu znów jest wyjątek od wyjątku - możesz połączyć odkryte buty i rajstopy, skarpetki lub pończochy, jeżeli jest to celowa, awangardowa stylizacja. W pozostałych przypadkach wygląda to nieestetycznie.

KIEDY RAJSTOPY SĄ KONIECZNOŚCIĄ

Niestety wszystkie mniejsze i większe okazje wymagają od nas rajstop. I nie ma tłumaczenia, że lato, że gorąco. Rajstopy zawsze zakładamy:

Agnieszka Sajdak-Nowicka kiedy trzeba nosić rajstopy
I jeszcze dodatkowa wskazówka. Rajstopy zakładamy:

 • zawsze do garsonki,
 • zawsze do żakietu ze spódnicą,
 • zawsze do żakietu z sukienką, 
Krótko mówiąc zawsze do żakietu, chyba że to jakiś bardzo sportowy fason w bardzo luźnej sytuacji i brak okazji nie wymaga rajstop. Podobnie z sukienkami - tylko te typowo na luzie nie wymagają rajstop.

JAKIE RAJSTOPY NA JAKĄ OKAZJĘ

 • do sukni wieczorowej - matowe lub błyszczące, cienkie, cieliste lub czarne do czarnej sukni,
 • do sukni ślubnej - matowe lub błyszczące, cienkie, cieliste,
 • na ślub - najlepiej matowe, cieniutkie, cieliste,
 • na pogrzeb - matowe, cieliste cieniutkie lub czarne i wtedy mogą być grubsze,
 • wieczorem do sukienki koktajlowej - matowe lub błyszczące, cienkie, cieliste lub czarne do czarnej sukienki,
 • do pracy - matowe, cieliste lub w innym, stonowanym kolorze; cieliste zawsze muszą być cienkie, w innych kolorach mogą być grube i kryjące,
 • na urodziny, ważne imprezy, do teatru i na wszelkie inne wydarzenia kulturalne - jak do pracy, 
 • na luzie - tu możesz pozwolić sobie na bardziej ekstrawaganckie kolory, ale za dnia zawsze powinny być matowe.
Sama unikam rajstop jak ognia, dlatego tak często noszę spodnie. Pończochy są świetną alternatywą, niestety wymagają odpowiednio długiej spódniczki, gdyż wystająca koronka jest może zalotna, ale nie zawsze i nie wszędzie można sobie pozwolić na taką prowokację. W chłodne dni z kolei pończochy nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed zimnem, a ponieważ nie poruszam się wszędzie samochodem, nie są rozwiązaniem. I tym sposobem 4/5 roku chodzę w spodniach (jeżeli nie częściej).

Mam nadzieję, że tym postem rozwiązałam odwieczny problem, czy trzeba założyć rajstopy. Generalnie trzeba i lato nie jest usprawiedliwieniem. Nie trzeba, jeżeli okazja i stylizacja ich nie wymaga. Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości, napiszcie w komentarzu :)

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE