RÓŻOWE LATA SIEDEMDZIESIĄTE - EPOKA TRENDÓW

31 lipca

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda w latach siedemdziesiątych 1970 - 1980

Do lat siedemdziesiątych moda była jednolita. Wszyscy ubierali się mniej więcej tak samo. Tendencja ta zupełnie przepadła w latach siedemdziesiątych. Dlatego lata siedemdziesiąte to nie tylko dzwony i spódnice maxi, ale też punk rock, a nawet szyk Hollywood lat dwudziestych i trzydziestych.

Do lat pięćdziesiątych w modzie zawsze panowała jedna spójna idea, do której dostosowywali się praktycznie wszyscy (nie licząc grup, które chciały się wyróżnić: nastolatki, grupy etniczne etc.). W latach sześćdziesiątych moda zmieniła się drastycznie trzy razy w ciągu zaledwie jednej dekady, przez co można było spotkać na ulicy dziewczynę w mini z chłopakiem ubranym jak książę z bajki, niemniej było to efektem szybkich zmian w modzie (jedna się kończyła, podczas gdy druga już istniała), nie dwóch równolegle funkcjonujących trendów. Tymczasem w latach siedemdziesiątych istniało jednocześnie co najmniej kilkanaście głównych trendów.

Moda znów stała się ucieczką od rzeczywistości: wojny w Wietnamie, działalności grup terrorystycznych (anarchiści, IRA, PLO), kryzysu naftowego, afery Watergate, zbiorowych samobójstw i seryjnych morderców. Tym razem jednak zamiast masowej ucieczki w jedną tendencję w modzie, ucieczka nastąpiła w różnych kierunkach.

IDEALNA SYLWETKA

Lata siedemdziesiąte to epoka trendów i różnych ideałów piękna, ale jednej idealnej sylwetki. Idealna kobieta lat siedemdziesiątych była niska i szczupła. Miała kobiece kształty: wyraźnie zaznaczony biust, biodra i wcięcie w talii, ale jej figura była naturalna. Do tego stopnia naturalna, że popularne było nienoszenie stanika.

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał kobiety w latach siedemdziesiątych 1970 - 1980 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

MODA W LATACH SIEDEMDZIESIĄTYCH

Trendy panujące w latach siedemdziesiątych były bardzo różnorodne, ale większość z nich łączyły dwa elementy: wygoda i szerokość. Moda lat siedemdziesiątych jako pierwsza jest naprawdę wygodna. Jednocześnie wszystko staje się szerokie. Nie oversize jak w latach osiemdziesiątych, ale szerokie. Szerokie są dzwony, spódnice maxi, kołnierze, krawaty i klapy marynarki, a nawet fryzury.

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda w latach siedemdziesiątych 1970 - 1980 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

W latach siedemdziesiątych funkcjonowało równocześnie wiele różnorodnych trendów. Nie będę ich opisywać szczegółowo, ale gdybyście były zainteresowane, polecam blisko dwugodzinny wykład pani Amandy Hallay.

Agnieszka Sajdak-Nowicka moda w latach siedemdziesiątych 1970 - 1980 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay


EPOKA WIKTORIAŃSKA I EDWARDIAŃSKA

Trend ten był kontynuacją mody z końca lat sześćdziesiątych: długie sukienki, koronki, falbanki, kapelusze tworzyły romantyczny klimat minionej epoki. W wersji lansowanej przez projektantów, sukienki szyte były z delikatnych tkanin w subtelnych kolorach: bieli, beżu, kości słoniowej, jasnym niebieskim. W wersji masowej z poliestru, często w jaskrawych kolorach, co całkowicie zabijało efekt. 

SZYK I PRZEPYCH HOLLYWOOD

Trend nawiązujący do przepychu Hollywood z lat dwudziestych, trzydziestych, a nawet czterdziestych. Był to trend pełen złota, błysku, futer, piór, wzorów w panterkę, groszków i fasonów ubrań charakterystycznych dla tych dekad. Trend ten został świetnie zobrazowany w filmach. Zobaczcie koniecznie wersję "Wielkiego Gatsby'ego" z 1974 z Robertem Redfordem i "Kabaret" z 1972 r. z Lizą Minnelli. Jeżeli lubicie filmy noir warto zobaczyć też "Żegnaj laleczko" z 1975 r. i dziecięcy film gangsterski "Bugsy Malone" z 1976 r. Niezły jest też "Chinatown" z 1974 r. Jack Nicholson wygląda w nim zadziwiająco dobrze. 

Po ilości filmów łatwo możecie się domyślić, że to jeden z moich ulubionych trendów dekady. Pokażę Wam zatem też ideał piękna zgodny z trendem. Lansowany był przez dom towarowy BIBA w Londynie i stał się bardzo popularny na początku lat siedemdziesiątych.

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał piękna w latach siedemdziesiątych 1970 - 1980 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

Ideał piękna lansowany przez BIBA stanowił miks makijażu z lat dwudziestych i trzydziestych. Wysokie, cienkie brwi w kształcie łuku oraz loki to elementy charakterystyczne dla lat trzydziestych. Ciemny makijaż oczu to z kolei cecha charakterystyczna makijażu lat dwudziestych. Kolorowe cienie, brokat i rude włosy to już element dodany w latach siedemdziesiątych. 

MINIMALISTYCZNA, NIEWYMUSZONA ELEGANCJA

Przepiękny trend wprowadzony przez amerykańskich projektantów, który zachwycił w 1973 r. po słynnym pokazie w Wersalu. Trend ten był kobiecy, prosty, elegancki i pełen klasy. Większość trendów, które funkcjonowały w latach siedemdziesiątych wydają się dziś raczej przebraniem niż ubraniem, ale nie ten. Stroje lansowane wówczas spokojnie mogłybyście założyć dziś.

KOSTIUM ZE SPODNIAMI (SPODNIUM)

W latach siedemdziesiątych wreszcie zostało zaakceptowane noszenie spodni przez kobiety. Popularny stał się kostium ze spodniami i dżinsy. Dlaczego kostium ze spodniami stał się tak popularny? Kobiety walczyły o swoje prawa, zwłaszcza równe traktowanie w pracy. Zakrycie nóg i założenie spodni było zatem manifestem równości.

Z ciekawostek dekady, to w latach siedemdziesiątych kobiety zaczęły też nosić krótkie spodenki. Krótkie istniały już wcześniej (pamiętacie film "Sabrina" z 1954 r., na którym Audrey Hephurn występuje w króciutkich, białych spodenkach?), ale to w latach siedemdziesiątych noszenie ich stało się powszechne.

DŻINSY I WSZYSTKO CO AMERYKAŃSKIE

Dżins i elementy nawiązujące do amerykańskiej flagi to kolejny trend lat siedemdziesiątych. Trend ten to też bardzo popularny ideał piękna, którego czołową reprezentantką była Farrah Fawcett - opalona blondynka o charakterystycznej fryzurze. Jej makijaż, a zwłaszcza fryzura, były masowo kopiowane przez kobiety w drugiej połowie lat siedemdziesiątych.

Agnieszka Sajdak-Nowicka ideał piękna w latach siedemdziesiątych 1970 - 1980 na podstawie materiałów wykładowych Amandy Hallay

MOTYWY CYGAŃSKIE I FOLKLOR

Spódnica maxi, luźna bluzka, chusta na głowie, długie włosy i egzotyczne wzory to jeden z najważniejszych i najbardziej kojarzących się z dekadą trendów. Trend często nawiązywał do folkloru lub motywów cygańskich.

MOTYWY PLEMIENNE

W pewnym sensie podobnym trendem był trend nawiązujący do motywów plemiennych: indiańskich, afrykańskich, hinduskich, azjatyckich. Tu też mamy do czynienia ze spódnicami maxi, lecz nie tylko. Plemienne motywy wyrażone były przede wszystkich przez wzory.

TRENDY POWIĄZANE Z MUZYKĄ

W latach siedemdziesiątych powstało też wiele trendów ściśle związanych z muzyką: disco, glam rock, punk rock i new wave.

Lata siedemdziesiąte to totalny miks trendów. Opisałam je bardzo ogólnie i w dużym skrócie, ale mam nadzieję, że poczułyście klimat epoki. Wiele z opisanych trendów możecie zobaczyć w serialu "Aniołki Charliego" (1976 - 1981) lub w bardziej współczesnym "Różowe lata siedemdziesiąte" (1998 - 2006). Katalog na Pinterest musiałby tym razem liczyć kilkaset pozycji, więc wyjątkowo odeślę Was tylko do filmów. I co myślicie o modzie lat siedemdziesiątych?

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

* Wszystkie grafiki pochodzą z materiałów wykładowych Amandy Hallay (część pierwsza, część druga)

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE