SUKNIA BALOWA - WHITE TIE

06 marca

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Suknia balowa - marzenie każdej małej dziewczynki. Kiedy będąc dorosłe możemy założyć suknię balową? Podczas własnego ślubu. Strój typu white tie to klasyka stroju panny młodej. Ubieramy ją również, gdy jesteśmy zaproszone na wieczorne przyjęcie i na zaproszeniu widnieje informacja o obowiązującym stroju typu white tie.

Informacja na zaproszeniu, z jaką możesz się spotkać to: white tie, cravate blanche, biała mucha, tail-coat, tails, queue-de-pie, habit, frak, full-dress, formal, tenue de cérémonie, strój formalny, strój ceremonialny. Możesz też spotkać się z informacją: evening gown, long dress, robe de soirée, robe longue, długa suknia, suknia balowa. Ponieważ na zaproszeniu będzie jednocześnie wskazany strój obowiązujący mężczyznę, będziesz wiedziała, że mowa o długiej sukni w stroju white tie, a nie black tie.

SUKNIA BALOWA

Suknia balowa to bardzo wytworna, długa suknia wieczorowa do kostek lub do ziemi, często z trenem. Może mieć głęboki dekolt, odkryte plecy i ramiona, ale może też być bardzo zabudowana, z rękawami. Uszyta jest zwykle na miarę z tkaniny wysokiej jakości, często błyszczącej i zwiewnej, ozdobionej haftem, diamencikami lub perłami. Kolor sukni, nie licząc sytuacji gdy jesteś gościem na ślubie, może być dowolny.

Wiele pięknych przykładów damskiego i męskiego stroju typu white tie możecie zobaczyć w moim katalogu na Pinterest.WHITE TIE A BLACK TIE

Czym różni się wieczorowa suknia balowa od długiej wieczorowej sukni odpowiedniej do stroju typu black tie? Nie musi różnić się niczym, może to być ta sama suknia. Suknia balowa zwykle ma rozkloszowany dół, gdyż pięknie układa się on w tańcu, nie jest to jednakże konieczność. Kolejną kwestią są zdobienia. Strój typu white tie to najbardziej wytworny strój, jaki może założyć kobieta. Dlatego suknia balowa może być bardzo bogato zdobiona, co byłoby przesadą w stroju typu black tie. Warto też zaznaczyć, że strój typu white tie zakłada się zwykle podczas bardzo uroczystych okazji, które wymagają od nas więcej skromności. Dekolt, choć głęboki, nie może odkrywać biustu, nogi są całkowicie zakryte, a całość prezentuje się raczej dostojnie niż seksownie. Strój typu black tie może być bardziej prowokujący, stąd rozcięcia ukazujące nogi, głębsze dekolty i podkreślenie kształtu sylwetki dopasowanym krojem sukni.

DODATKI

BIŻUTERIA

Do sukni balowej możemy założyć bardzo okazałą, wyrazistą i błyszczącą biżuterię: naszyjnik, długie kolczyki, bransoletkę, spinkę do włosów, pierścionek, a także diadem. Konkretne przykłady, zestawy i zasady doboru biżuterii możecie zobaczyć na blogu Tesori d'oro.

RĘKAWICZKI

Suknia balowa od razu kojarzy mi się z długimi, jedwabnymi rękawiczkami. Dziś rękawiczki nie są konieczne, choć to piękne dopełnienie stroju. Jeżeli zdecydujesz się na rękawiczki, wybierz długie przy krótkim rękawie (lub jego braku), krótkie przy długim rękawie. Tradycyjnie rękawiczek nie zdejmujemy do tańca i podczas powitań, aczkolwiek jeżeli chodzi o powitania, obecnie kwestia ta wzbudza kontrowersje. Obowiązkowo zdejmujemy je natomiast do posiłku.

BUTY

Do sukni balowej zakładamy pełne, atłasowe lub skórzane czółenka na obcasie. Ewentualnie można zdecydować się na buty z wyciętymi palcami lub wieczorowe sandałki, jednakże pełne czółenka są skromniejsze, dlatego też są najodpowiedniejsze na taką okazję. Jeżeli zakładamy odkryte buty, nie możemy założyć rajstop i pończoch. Jeżeli zakładamy pełne buty, zakładamy cienkie, cieliste rajstopy. Zarówno buty jak i torebka mogą być srebrne lub złote. 


TOREBKA

Uzupełnienie stroju stanowi malutka, ozdobna, skórzana lub atłasowa torebka (na pasku, łańcuszku lub trzymana w ręce). Może być bogato zdobiona złotym lub srebrnym haftem, perełkami i diamencikami. Im skromniejsza suknia i im mniej biżuterii, tym bardziej ozdobna może być torebka. Torebka może być tego samego koloru co buty, jeżeli są to stonowane kolory lub całkowicie odcinać się od całości, jeżeli buty lub torebka są w intensywnym kolorze. Jeżeli jednak jesteś ubrana cała w jeden kolor, nawet gdy jest to nasycona czerwień, zarówno torebka jak i buty mogę być czerwone.

SZAL

Jeżeli suknia ma odkryte ramiona, siadając do stołu zawsze zakrywamy ramiona szalem. Szal może być uszyty z tego samego materiału co suknia, może być w tym samym kolorze, choć nie musi. Ważne żeby pasował.

OKRYCIE WIERZCHNIE

Gdy suknia ma odkryte ramiona, szal jest zawsze niezbędny podczas posiłku. Latem może on również posłużyć jako okrycie wierzchnie podczas przejścia z samochodu na miejsce przyjęcia. W zimne dni konieczne jest dodatkowe okrycie. Może nim być futro, szal obszyty futrem, futrzana etola lub peleryna. Szal zabieramy wtedy ze sobą, aby móc okryć nim ramiona na przyjęciu.

WŁOSY I MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Jak pisałam ostatnio, wieczorem można pozwolić sobie na mocniejszy i bardziej wyrazisty makijaż niż za dnia, jednakże zwłaszcza w przypadku stroju typu white tie, nie może być on wyzywający. Możesz użyć intensywnego koloru szminki i mocno podkreślić oczy, a jeżeli okazją jest np. bal karnawałowy, możesz pozwolić sobie też na nieco więcej błyszczącego szaleństwa.

FRYZURA

Do sukni balowej włosy zwykle upina się w kok, mogą jednakże pozostać rozpuszczone lub tylko częściowo spięte. Przepiękną ozdobę balowej fryzury stanowi diadem lub spinka udekorowana diamencikami.

Co zakłada mężczyzna, gdy kobieta ubiera suknię balową? Męskim strojem wieczorowym typu white tie jest frak i stąd też bierze się nazwa tego typu stroju, gdyż do fraka mężczyzna zakłada białą muszkę.

Mam nadzieję, że post się Wam podobał. Jeżeli jeszcze nie czytałyście, zobaczcie też mój sylwestrowy post dotyczący sukni balowych, wieczorowych i koktajlowych oraz post o stroju typu black tie.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, napisz komentarz lub polub na Facebooku. Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE