JAK SIĘ UBRAĆ NA BARDZO OFICJALNY ŚLUB?

06 lutego

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Jak się ubrać na bardzo oficjalny ślub? Ślub, na który wiesz, że nie wystarczy po prostu założyć sukienkę. Co założyć i jakie dodatki dobrać?

Załóż tzw. strój formalny na dzień. Jest to strój odpowiedni na bardzo uroczysty ślub, a także na inne bardzo oficjalne okazje jak np. wyścigi konne w Ascot, gdybyś się kiedyś wybierała. Pamiętaj, że niekoniecznie to samo możesz mieć na sobie na przyjęciu weselnym - wszystko zależy od organizacji imprezy.

Informacja na zaproszeniu z jaką możesz się spotkać to: strój formalny dzienny, żakiet, morning coat, stroller, jaquette, a także: kostium lub krótka sukienka koktajlowa, short coctail dress, afternoon dress/suit, robe d'après midi, tailleur.

SUKIENKA LUB KOSTIUM

Strój formalny dzienny składa się z bardzo uroczystej sukienki lub kostiumu ze spódnicą (kostium ze spodniami może być niemile widziany), kapelusza i rękawiczek. Sukienka lub spódnica sięga kolan (plus/minus 6 cm powyżej/poniżej środka kolana). Jeżeli zakładamy kostium ze spódnicą, zgodnie z zasadą 2:1 do dłuższej spódnicy zakładamy krótszy żakiet, do krótszej dłuższy. Mówiąc o kostiumie, nie mam na myśli służbowej garsonki, ale elegancki komplet, który często nie wymaga założenia bluzki. Żakiet powinien mieć długi rękaw lub ewentualnie 3/4. Zarówno sukienka jak i kostium powinny być uszyte ze szlachetnego materiału jak jedwab lub delikatna wełna. Bawełna i len są zbyt "na luzie". Generalnie w ciągu dnia nie błyszczymy, co tyczy się zarówno materiału, rajstop jak i biżuterii, ale z okazji ślubu można zrobić odstępstwo i wybrać materiał z połyskiem. Wybieramy raczej jaśniejsze kolory i nie zakładamy samej bieli, aby nie konkurować z panną młodą, ani samej czerni, która kojarzy się z pogrzebem. Możemy natomiast łączyć biel i czerń z innymi kolorami lub stosować je w dodatkach.

Śliczne przykłady formalnych stylizacji zamieściłam w katalogu na Pinterest.STRÓJ FORMALNY DZIENNY A STRÓJ WIZYTOWY

Nie każda sukienka koktajlowa lub kostium będzie pasować do formalnego stroju dziennego, jednakże jeżeli spełnia powyższe wymagania, jak najbardziej możemy ją założyć. Jak widzicie na zdjęciach na Pinterest, po zdjęciu kapelusza wiele z tych sukienek można założyć na mniej oficjalne okazje.

DODATKI

BIŻUTERIA

Dopełnieniem stroju jest biżuteria. Skromna, gdyż w ciągu dnia nie zakładamy zbyt wiele biżuterii, zwłaszcza mieniącej się brylantami.

BUTY

Do formalnego stroju zakładamy pełne czółenka na obcasie z zakrytymi palcami i piętami oraz cieliste, matowe, cienkie rajstopy. But powinny być wykonane z matowej skóry, jednakże na ślub akceptowalna będzie także skóra lakierowana.

TOREBKA

Torebka powinna być niewielka, bez błyszczących ozdób, wykonana z matowej skóry (ewentualnie lakierowana). Może być tego samego koloru co buty, jeżeli są to stonowane kolory lub całkowicie odcinać się od całości, jeżeli buty lub torebka są w intensywnym kolorze. Jeżeli jednak jesteś ubrana cała w jeden kolor, nawet jeżeli jest to nasycona czerwień, zarówno torebka jak i buty mogę być czerwone.

KAPELUSZ I RĘKAWICZKI

Uzupełnieniem stroju są kapelusz i rękawiczki. O ile od rękawiczek się obecnie odchodzi, nawet podczas bardzo oficjalnych okazji, o tyle kapelusz jest istotny. Powinien być oryginalny, może być bogato zdobiony, ma pasować do stroju lub do dodatków. Alternatywą dla kapelusza jest fascynator. Fascynator to duża, ozdobna spinka, która często przypomina niewielki kapelusz. Kapelusz nosimy do godziny 17.00 i mamy go na głowie również w kościele.

OKRYCIE WIERZCHNIE

W zimne dni, niezależnie od pory roku, konieczne jest okrycie wierzchnie. W cieplejsze dni wybierz bardzo elegancki płaszcz lub żakiet. Może być uszyty z tego samego materiału co kostium lub sukienka. W chłodniejsze dni ubierz ciepły, wełniany, elegancki płaszcz. Płaszcz może być dopasowany kolorystycznie do stroju, lub zupełnie się od niego odcinać. Jeżeli jednak strój pod płaszczem jest widoczny, kolory płaszcza i stroju powinny do siebie pasować.

WŁOSY I MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Makijaż powinien być delikatny, dzienny.

WŁOSY

Włosy mogą być upięte w kok, pozostać rozpuszczone lub tylko częściowo spięte. Ze względu na powagę sytuacji, fryzura powinna być grzeczna i elegancka.

Co zakłada partner gdy wymagany jest strój formalny dzienny? Mężczyzna zakłada żakiet czyli tzw. jaskółkę.


Mam nadzieję, że post się Wam spodobał. Zdaję sobie sprawę, jak niewielu osobom ten tekst w ogóle się przyda, dlatego polecam post "Jak się ubrać na ślub i wesele", gdzie znajdziecie m.in informację, jaki strój uważam za najodpowiedniejszy, jak ubierają się świadkowie oraz jak ubrać się na ślub cywilny.

Zawsze cieszę się na każdy komentarz, więc jeżeli podobał Ci się post, chcesz o coś zapytać, dodać coś od siebie - napisz. Komentarz można dodać anonimowo. Wystarczy kliknąć w okienko komunikatu, a następnie wpisać swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE