JAK SIĘ UBRAĆ NA ŚLUB I WESELE?

17 kwietnia


Co założyć na ślub? Odpowiedź wcale nie jest oczywista. Inaczej ubierzemy się na bardzo uroczysty ślub, inaczej na mniej oficjalny. Inaczej gdy impreza odbywa się w dzień, inaczej gdy wesele odbywa się w nocy.

Mamy kwiecień, sezon ślubów zaczyna się na dobre, więc postanowiłam uzupełnić znany już Wam post. Dodałam do niego wszystkie potrzebne linki, informację jak ubierają się świadkowie, jak ubrać się na ślub cywilny oraz podsumowanie, jaki strój uważam za najodpowiedniejszy.

ŚLUB

Jeżeli jesteście zaproszone tylko na ślub, macie o wiele mniej dylematów. Jeżeli jest to bardzo oficjalny ślub, macie do wyboru bardzo uroczystą sukienkę lub kostium ze spódnicą, do których zakładacie kapelusz i (konserwatywnie) rękawiczki. Kapelusz nosi się do godziny 17.00 i kobieta ma go na głowie również w kościele. Jest to tzw. strój formalny dzienny. Jeżeli ślub jest mniej oficjalny, też zakładacie sukienkę lub kostium, ale już bez kapelusza i rękawiczek (chyba, że przyjęcie odbywa się w ogrodzie, wtedy kapelusz może się bardzo przydać). To tzw. strój wizytowy. W obu przypadkach ewentualnie można założyć kostium ze spodniami, przy czym może to być niemile widziane. Przykłady obu stylizacji znajdziecie w osobnych katalogach na Pinterest (strój formalny dzienny tu, strój wizytowy tu).

Jak ubierze się mężczyzna? Jeżeli jest to bardzo, bardzo oficjalny ślub, mężczyzna zakłada żakiet czyli tzw. jaskółkę, która wymaga konkretnych dodatków. Jeżeli ślub jest mniej oficjalny, mężczyzna zakłada stój wizytowy czyli granatowy lub szary garnitur.

ŚLUB I OBIAD

Ślub i obiad zamiast wesela to coraz częstsze rozwiązanie. Jeżeli jesteście zaproszone na ślub i obiad, zasady są takie same jak w przypadku samego ślubu. Dobierzcie strój do okazji. Dlaczego w ogóle wspominam o takiej opcji, skoro w zasadzie ślub determinuje kreację? Obiad odbywa się za dnia, więc nie musisz się zastanawiać co na niego ubrać. Natomiast jeżeli po ślubie odbywa się wesele, które ma potrwać całą noc, taki dylemat powstaje.

WESELE

Wciąż najbardziej popularna opcja. I w tej opcji pojawiają się schody. Jeżeli jesteście zaproszone na ślub i wesele, może się okazać, że potrzebujecie nie jedną, ale dwie kreacje: jedną na dzień, drugą na wieczór, gdyż co innego zakładamy w dzień, a co innego wieczorem (po 18.00, po 20.00 lub po zmroku - teorie są różne). To co powinnyście założyć wieczorem, zależy od charakteru imprezy. Może się zdarzyć, że wesele będzie w formie balu i wtedy powinnyście założyć suknię balową z odpowiednimi dodatkami. Niekoniecznie musicie być zaproszone na ślub w rodzinie królewskiej, żeby trafić na takie wesele. Wystarczy, że np. para młoda od lat trenuje taniec towarzyski i dlatego zdecydowali się zorganizować bal. Ale o tym Was poinformują. Może się też zdarzyć, że wesele będzie organizowane w innej, wciąż bardziej oficjalnej formie i będą wymagane stroje wieczorowe typu black tie. Wtedy założycie długą suknię wieczorową. O tym również powinnyście zostać poinformowane. Może się też zdarzyć, że nawet po bardzo oficjalnym ślubie organizowane będzie luźniejsze przyjęcie i wtedy ubieramy się w strój koktajlowy lub jeżeli nie jest planowana przerwa na zmianę stroju, pozostajemy w kreacji, w której byłyśmy na ślubie. Przykłady stylizacji znajdziecie w moich katalogach na Pinterest (suknia balowa tu, długa suknia wieczorowa tu, sukienka koktajlowa tu).

Jeżeli wesele będzie w formie balu, mężczyzna zakłada frak. Gdy wymagany jest strój typu black tie, mężczyzna zakłada smoking. Jeżeli planowane jest oficjalne, ale luźniejsze przyjęcie najlepiej sprawdzi się strój koktajlowy czyli ciemnogranatowy garnitur, a jeżeli nie jest planowana przerwa na zmianę stroju, pozostaje w garniturze, w którym był na ślubie.

NAJBEZPIECZNIEJSZA OPCJA

Jak widzicie wszystko zależy od organizacji imprezy, przy czym jeżeli na zaproszeniu nie ma informacji o wymaganiach co do stroju, ani organizatorzy nie poinformowali Was o swoich szczególnych oczekiwaniach, najlepiej wybierać między strojem koktajlowym a wizytowym. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możecie zadzwonić i zapytać.

TY

Jeżeli nie dostałyście konkretnych wytycznych, najlepiej zdecydować się na sukienkę koktajlową. Jest niezwykle uniwersalna. Z błyszczącą biżuterią i ozdobną torebką jest idealna na wieczór, ze skromną biżuterią i dzienną torebką jest eleganckim strojem na dzień, z kapeluszem tworzy formalny strój dzienny. To ślub, więc nawet za dnia możecie pozwolić sobie na błysk, zatem Wasza kreacja będzie pasować i za dnia, i w nocy. Nawet jeżeli nie będzie w 100% zgodna ze wszystkimi obowiązującymi zadami, odstępstwo jest tak niewielkie, że w pełni akceptowalne.

Gdy macie wątpliwości, wybierzcie sukienkę koktajlową o przepisowej długości do kolan, ze szlachetnego materiału (zdecydowanie nie powinna być to obcisła sukienka z bawełny z elastanem). Lekko mieniący się materiał podkreśli uroczystość chwili i będzie ładnie wyglądał wieczorem. Kolor sukienki może być dowolny, poza białym. Zakaz bieli nie oznacza, że nie możecie mieć białych dodatków lub że sukienka nie może mieć elementów w tym kolorze. Może, byleby nie była to sama biel. Biel połączona z innymi kolorami jest ok. Zakaz czarnej sukienki nie jest już tak bezwzględny jak kiedyś, ale lepiej zostawić czarną kreację na wieczór, a za dnia rozjaśnić ją jasnym żakietem.

Jeżeli zdecydujecie się na głębszy dekolt, odkryte plecy lub ramiona, koniecznie załóżcie żakiet, bolerko lub szal, które będziecie mieć na sobie podczas ślubu, a także siedząc przy stole podczas wesela. Co do pozostałych dodatków, na taką okazję możecie założyć błyszczącą biżuterię, ozdobną torebkę i buty o wieczorowym charakterze. Najbardziej poprawne będą delikatne, pełne czółenka na szpilce. Są skromniejsze przez co bardziej eleganckie. Wieczorowe sandałki nie bardzo nadają się na dzień, ale nikt Was za nie nie udusi.

Przykład tego typu zestawu znajdziecie na moim Instagramie. W ciągu dnia zakładam do tej sukienki bolerko.Więcej inspiracji znajdziesz w katalogach na Pinterest (tu i tu).TWÓJ PARTNER

Jaka jest najbardziej uniwersalna opcja dla mężczyzny? Najlepszy będzie ciemnogranatowy garnitur, biała koszula (z długim rękawem) i stonowany krawat w kolorze ciemniejszym lub bardziej wyrazistym niż kolor garnituru. Do tego klasyczne czarne skórzane buty i czarne skarpetki sięgające do połowy łydki. Nie dopasowujemy koloru krawata do sukienki, a tym bardziej nie dopasowujemy koloru koszuli. Warto zwrócić uwagę, aby kolory naszych ubrań się ze sobą nie kłóciły (np. przy białej koszuli beżowa sukienka będzie wyglądała na brudną). Można dobrać kolory, które do siebie pasują (np. tylko chłodne kolory), ale nie wybieramy identycznych.

JAK SIĘ UBRAĆ GDY JESTEM ŚWIADKIEM

Świadkowie ubierają się dokładnie tak samo jak wszyscy inni goście, przy czym ze względu na fakt, że są oni bardzo widoczni, powinni ubrać się szczególnie starannie. Jeżeli jesteś też druhną, możesz założyć długą suknię, przy czym nie powinna być ona dłuższa niż suknia panny młodej. Analogicznie mężczyzna może ubrać się bardziej oficjalnie i zamiast garnituru założyć żakiet. Oczywiście pod warunkiem, że pan młody też go ubierze. Warto wcześniej omówić takie szczegóły z parą młodą.

JAK SIĘ UBRAĆ NA ŚLUB CYWILNY

Jeżeli ślub odbywa się w innej świątyni niż kościół katolicki, koniecznie trzeba się zorientować, jak należy się ubrać. Nie ma dla Was natomiast znaczenia, czy jest to ślub kościelny czy cywilny. Zasady są tu takie same. Najlepszą opcją będzie zatem strój wizytowy lub koktajlowy. Pamiętajcie też, że jeżeli wybieracie się na ślub do innego kraju, warto się zorientować, jakie panują tam zwyczaje.


Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam to trudne zagadnienie. Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości, napiszcie je w komentarzu. I oczywiście pamiętajcie, żeby nie przyćmić panny młodej ;)

Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

* Fotografia: Jordan Stimpson, Pixabay

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE