WAGA I OBWÓD NIE MA ZNACZENIA - JAK SIĘ PRAWIDŁOWO ZMIERZYĆ

14 maja

Agnieszka Sajdak-Nowicka jak się prawidłowo zmierzyć

Stresujesz się każdym dodatkowym kilogramem? To nie waga jest istotna, liczą się centymetry. Ale wcale nie te w obwodzie. Zobacz jak się prawidłowo zmierzyć.

WAGA I OBWÓD NIE MA ZNACZENIA

WAGA

Nie liczy się waga, tylko to jak wyglądasz, bo przecież dwie kobiety o tym samym wzroście i tej samej wadze, mogą zupełnie inaczej wyglądać. Nie tylko dlatego, że jedna będzie np. wysportowana i umięśniona, a druga będzie miała nadmiar tłuszczyku, ale też dlatego, że ta waga będzie inaczej się rozkładać. Np. jedna będzie miała rozbudowaną górną część sylwetki (ramiona, biust), a druga dolną (szerokie biodra, krągłe pośladki). Dlatego się mierzymy. 

OBWÓD

I tu znów stres, bo przybyły mi np. 2 cm w pupie. To też nie ma znaczenia. Dwie kobiety o tym samym wzroście, obwodzie w ramionach, biuście, talii i biodrach mogą zupełnie inaczej wyglądać. Jak to możliwe? Wystarczy, że jedna ma krągłe, mocno wystające pośladki, a przy tym stosunkowo wąskie biodra, a druga płaskie, męskie pośladki i szerokie biodra. Obwód będzie taki sam, ale te centymetry będą się inaczej rozkładać. Tak samo jest z biustem i brzuchem. Dlatego o tym jak wyglądasz, nie decydują centymetry w obwodzie, ale "rzut na płasko" - to jak wyglądasz gdy patrzysz się na siebie z przodu, z tyłu i z boku. Tak jakbyś oceniała siebie jak płaski rysunek. Patrząc z przodu widzisz szerokość ramion, wcięcie w talii (lub jego brak) i szerokość bioder. Dopiero patrząc z boku widzisz jak duży jest biust, czy brzuch wystaje, czy jest płaski, czy pośladki są krągłe, czy płaskie. 

JAK SIĘ ZMIERZYĆ

Jak się zmierzyć "na płasko"? Nie jesteś przecież płaska, masz swoje wypukłości. Można to zrobić przed lustrem, trzymając mocno naprężony centymetr, ale o ile szerokość ramion i bioder łatwo tak zmierzyć, talia to już wyzwanie (zwłaszcza jeśli masz brzuszek). Dlatego najłatwiej poprosić kogoś o zrobienie zdjęcia, a następnie pomierzyć siebie na zdjęciu. Możesz to zrobić w programie graficznym na komputerze (nawet w Paint), albo po prostu wydrukować zdjęcie i użyć ołówka i linijki. Zdjęcie ma też tę zaletę, że łatwiej będzie ci przeprowadzić pełną analizę sylwetki, taką jak tą przykładową w ostatnim moim wpisie

DOBRE ZDJĘCIE

Przypomnę, jak zrobić dobre zdjęcie do analizy sylwetki. Aby uniknąć przekłamań, aparat powinien być ustawiony prostopadle do podłogi na poziomie połowy wysokości ciała. Obiektyw zniekształca sylwetkę, więc dobre ustawienie aparatu jest bardzo ważne. Im dalej od ciebie będzie aparat tym lepiej. Zdjęcie należy zrobić w obcisłym ubraniu w kolorze silnie kontrastującym z tłem (najlepiej jednolitym), zatem najlepiej ubrać się w czarne, obcisłe rzeczy i zrobić sobie zdjęcie na tle białej ściany. Należy stanąć swobodnie, z rękami luźno wzdłuż ciała, ale nie dotykającymi bioder, aby było wyraźnie widać linię biodra. Nie wciągaj brzucha, nie prostuj się, nie wypinaj biustu. Zdjęcie ma ci przecież pomóc ocenić twoją sylwetkę, pokazać wszystkie atuty i mankamenty. Zrób przynajmniej dwa zdjęcia: jedno z przodu, drugie z profilu. Możesz też zrobić sobie zdjęcie z tyłu, aby obejrzeć pośladki.

jak prawidłowo zrobić zdjęcie

POMIAR NA ZDJĘCIU

Wszystko fajnie, tylko jak się zmierzyć na podstawie zdjęcia i jak ocenić, czy to dużo czy mało? Punktem odniesienia jest Twój wzrost, bo liczą się proporcje, nie centymetry. Szerokość Twoich ramion powinna wynosić 1/4 wzrostu, szerokość talii 1/8 wzrostu, a szerokość bioder mniej więcej 1/5 wzrostu. Nie przejmuj się, jeżeli wynik nie zgadza się co do centymetra. Jak to najłatwiej policzyć? Narysuj na zdjęciu odcinek od pięt do czubka głowy. Robiąc zdjęcie zdjęcie warto zaznaczyć na podłodze, gdzie kończą się nasze pięty, gdyż na fotografii widoczna jest cała stopa i ciężko później ocenić, gdzie te pięty dokładnie są. Dobrze też związać włosy tak, żeby ściśle przylegały do głowy i nie dodawały ci wzrostu. Następnie podziel ten odcinek na osiem równych części (jak na rysunku poniżej). Jeden taki mały odcineczek to właśnie twoja miarka. Teraz sprawdź jak szerokie są twoje ramiona, talia i biodra. Szerokość ramion zmierz nieco poniżej linii ramion, aby uwzględnić też ręce. Powinna wynosić dwa odcinki. Szerokość talii zmierz nieco powyżej pępka. Powinna wynosić jeden odcinek. Szerokość bioder zmierz powyżej kroku. Powinna wynosić od półtora do dwóch odcinków. 

jak się prawidłowo zmierzyć

A co zrobić ze zdjęciem z profilu? Tu już w ogóle możesz sobie odpuścić mierzenie. Widać gołym okiem. Idealnie, jeżeli brzuch jest płaski, a piersi wyraźnie wystają poza linię brzucha. Pośladki z kolei powinny wystawać za linię łopatek oraz być proporcjonalne względem piersi tak, aby patrząc na profil sylwetki ani pośladki ani piersi nie dominowały.

Opisałam to wszystko w sposób uproszczony. Opis pełnej analizy sylwetki znajdziesz w tym wpisie. Jako przykład podaję tam kobietę o wzroście 164 cm i obliczam jej prawidłowe, rzeczywiste wymiary, ale Ty możesz używać wymiarów na zdjęciu. Sama tak robię analizując czyjąś sylwetkę. Przykład takiej analizy znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Fotografia: PublicDomainPictures, pixabay

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE