BUSINESS PROFESSIONAL CZYLI BARDZO OFICJALNIE W PRACY

05 czerwca

Agnieszka Sajdak-Nowicka business professional

Niby wszyscy wiedzą, co to znaczy, a prawie wszyscy robią błędy. Nieważne czy jesteś dyrektorem banku, seksowną sekretarką, czy wybierasz się dopiero na rozmowę kwalifikacyjną, wiedza co naprawdę składa się na strój typu business professional na pewno Ci się przyda. 

Strój business professional to najbardziej oficjalny strój, jaki możesz założyć do pracy. Nie każda praca go wymaga, a w wielu zawodach jest wymagany tylko na spotkanie z klientem. Jeżeli nie jest wymagany, masz jeszcze opcje business casual. Wyjściowy (city, tenue de ville) i smart casual, chociaż nie mają business w nazwie, też są ok. Wszystko zależy od firmy. Konkretne wymagania co do dress code'u może mieć też sam pracodawca.

Strój typu business professional opiera się zwykle o garsonkę, ale możemy też założyć kostium składający się z żakietu i spodni, żakiet i sukienkę (niekoniecznie komplet) oraz sukienkę szmizjerkę.

KOSTIUM

Garsonka wzbudza autorytet, a dobrze skrojona i podkreślająca sylwetkę potrafi być też bardzo kobieca. Żakiet garsonki może mieć dowolny krój. Spódnica zwykle ołówkowa (gdyż taki fason najlepiej wygląda z żakietem) może mieć też inny fason. Powinna sięgać kolan (+/- 6 cm od środka kolana) i wyraźnie wystawać spod żakietu. Do krótszej spódnicy zakładamy dłuższy żakiet, do dłuższej krótszy (pamiętasz zasadę 2:1?).  

Jeżeli nie lubisz spódnic, może zamiast garsonki kostium ze spodniami? Spodnie obowiązkowo muszą mieć kanty. Żakiet może być dłuższy niż w przypadku garsonki, gdyż długość spódnicy Cię tu nie ogranicza.

SUKIENKA

Zamiast żakietu ze spódnicą lub ze spodniami, możesz założyć sukienkę z żakietem. Może to być komplet, ale nie musi. Jeżeli nie jest to komplet, zwykle korzystniej wygląda połączenie kontrastowych kolorów. Sukienka powinna mieć długość do kolan ze standardowymi odchyleniami. Może być to sukienka pasująca do stroju wizytowego lub wyjściowego - i tak jej górna część będzie zakryta żakietem.

Nie lubisz żakietów? Ja nie lubię. Na kimś bardzo, ale nie na sobie. Skoro nie garsonka, nie żakiet ze spodniami i nie sukienka z żakietem, jest jeszcze jedno rozwiązanie: sukienka szmizjerka. Szmizjerka to zapinana lub wiązana sukienka (z przodu lub z boku) o długości do kolan z długimi rękawami. W przypadku szmizjerki zwróć szczególną uwagę na materiał i wzór, aby nie wydawała się zbyt casualowa. Żakiet sprawia, że wyglądamy o wiele poważniej, więc jeżeli z niego rezygnujemy, trzeba bardzo dbać o detale.
Agnieszka Sajdak-Nowicka business professional jak się ubrać do pracy
Jeżeli chcesz wzbudzać autorytet, wybierz strój w granatowym lub szarym kolorze, czyli w kolorach obowiązujących mężczyzn w stroju business professional (są firmy, które wymagają tych kolorów także od kobiet). Jesteś kobietą, więc możesz sobie też pozwolić na czerń i inne kolory (poza jaskrawymi). Granat, szarość i czerń w połączeniu z bielą, jasnym niebieskim czy beżem są najbardziej profesjonalne. W pastelach będziesz wydawać się łagodniejsza, w czerwieni agresywna, w różu słodka itd. Więcej na temat takiej subtelnej manipulacji wizerunkiem napisałam tutaj. Zobacz, przyda Ci się.

Jeżeli zależy Ci na autorytecie, lepiej wybierz strój z gładkiego materiału. Wzorki nie są zbyt poważne, można je natomiast stosować w dodatkach. Kostium lub sukienka powinny być uszyte z naturalnej tkaniny wysokiej jakości: wełny lub jedwabiu i ich mieszanek z lnem lub bawełną. Materiał nie powinien się błyszczeć.

DODATKI

BLUZKA

Biała lub niebieska bluzka à la męska koszula to najbardziej standardowa opcja w stroju business professional, ale nie jest to jedyna opcja. Możesz też założyć bardziej kobiecą, jedwabną bluzkę, a nawet trykotowy top (ale z nim ostrożnie). Bluzka może mięć też zdobienia takie jak kokarda pod szyją lub żabot, może też wcale nie mieć kołnierzyka, byleby dekolt nie był zbyt głęboki. Bluzka, w przeciwieństwie do kostiumu, nie musi być tak stonowana. Może mieć żywe kolory i wzorki. Powinna być uszyta z naturalnego materiału jak bawełna lub jedwab. Guziki i wszelkie zdobienia nie powinny być błyszczące. Krawat jest uważany za ekstrawagancję.

BUTY

Buty w stroju business professional powinny być pełne, uszyte z matowej skóry, z zakrytymi palcami i piętami. Mogą to być czółenka na obcasie lub wąskim koturnie, albo buty stylizowane na męskie oksfordki lub brogsy. Niezależnie od fasonu muszą mieć obcas, przy czym nie może być on wyższy niż 7 cm (a nawet 5 cm w konserwatywnych środowiskach). Niedopuszczalne są balerinki, sandały, kozaki, botki i buty sportowe. Odpadają też niestety typowe szpilki, gdyż są zbyt seksowne. 

Niezależnie od temperatury bezwzględnie zakładamy rajstopy. Idealne będą cienkie w kolorze ciała, ale możesz też założyć kryjące w innych kolorach - wtedy nie muszą być tak cienkie. Niezależnie od koloru, rajstopy muszą być matowe.
Agnieszka Sajdak-Nowicka business professional jak się ubrać do pracy

TOREBKA

Torebka powinna być wykonana z matowej skóry wysokiej jakości. Może być tego samego koloru co buty, jeżeli są to stonowane kolory lub całkowicie odcinać się od całości, jeżeli buty lub torebka są w intensywnym kolorze. Jeżeli jednak jesteś ubrana cała w jeden kolor, nawet jeżeli jest to nasycona czerwień, zarówno torebka jak i buty mogę być czerwone.

Torebka powinna być na tyle duża, żeby mieścić wszystko co nam potrzebne, łącznie z laptopem i drugim śniadaniem. Był kiedyś trend na kopertówkę i torbę na laptopa jednocześnie. Wygodne, ale niepoprawne.

BIŻUTERIA

Biżuterię do pracy opisałam w piątek na blogu Tesori. Wszelkie ozdoby w pracy są pod nadzorem, więc przeczytaj koniecznie.

SZAL LUB APASZKA

Zamiast naszyjnika, jako ozdobę możesz założyć szal lub apaszkę. Najlepsze są jedwabne, ewentualnie z delikatnej wełny lub bawełny. Mogą być kolorowe i mieć wzorki. Im bardziej stonowane tym są poważniejsze.

OKRYCIE WIERZCHNIE

Zwłaszcza, jeżeli spotykasz się z klientem, okrycie wierzchnie jest równie ważne jak to co masz pod spodem. Do stroju business professional najlepszy będzie płaszcz lub futro o klasycznym kroju w stosowanych kolorach bez wzorów. Puchowe i skórzane kurtki oraz płaszcze odpadają.

Przykłady biznesowych stylizacji znajdziesz w moim katalogu na Pinterest. Niestety prawie wszystkie są niepoprawne, gdyż znalezienie w sieci ciekawej stylizacji bez szpilek i długich rozpuszczonych włosów graniczy z niemożliwością.



WŁOSY I MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Makijaż w pracy jest niezbędny. Powinien być delikatny, dzienny. Czerwona szminka wchodzi w grę, ale tylko jeżeli wciąż będziesz wyglądać neutralnie.

WŁOSY

Włosy do ramion mogą być rozpuszczone, ale dłuższe muszą być związane. Fryzura powinna być stonowana i grzeczna, więc misterne, wieczorowe koki lub luźne stylizacje w rodzaju messy bun nie są odpowiednie.

Jeżeli udało Ci się dotrwać do końca jestem z Ciebie dumna. Nie wątpię natomiast, że prędzej czy później ta wiedza Ci się przyda.

Jeżeli chcesz dodać komentarz, możesz to zrobić anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE