JAKĄ SUKNIĘ ŚLUBNĄ ZAŁOŻYĆ NA ŚLUB KOŚCIELNY A JAKĄ NA ŚLUB CYWILNY?

24 kwietnia

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Jaką suknię założyć na ślub kościelny a jaką na cywilny? Czy w ogóle miejsce ceremonii ma tu znaczenie i cokolwiek zmienia? Zmienia.

Miejsce ceremonii ma znaczenie. Na ślub kościelny ubieramy się (zgodnie z tradycją) w długą, strojną, wieczorową suknię. Na ślub w urzędzie stanu cywilnego ubieramy się jak na szczególnie ważne wydarzenie za dnia. Zatem miejsce wydarzenia determinuje co na siebie włożymy. Nie zlinczujcie mnie teraz, każda z Was postąpi jak zechce. Ja tylko podpowiadam jaki macie punkt odniesienia.

Tekst zawiera linki do wpisów, w których opisane są poszczególne sukienki oraz pasujące do nich dodatki, makijaż i fryzura. Nie chciałabym powtarzać tego ogromu informacji, więc gdyby interesowały Was szczegóły, kliknijcie w konkretny link.

ŚLUB KOŚCIELNY

KLASYKA

Jeżeli bierzesz ślub kościelny, najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest długa do ziemi, biała suknia ślubna. Jeżeli marzysz, żeby choć raz w życiu założyć suknię balową, ciężko o lepszą okazję. Klasyczna suknia ślubna jest właśnie suknią balową. Zakładamy do niej wszystkie dodatki odpowiednie do stroju typu white tie czyli: pełne czółenka na obcasie, okazałą biżuterię, szal lub futrzaną etolę i (jeżeli mamy ochotę) rękawiczki.

Dlaczego biała? Kwestia tradycji. I to bardzo świeżej, gdyż zwyczaj ten ma niecałe 200 lat. W 1840 r. brytyjska królowa Wiktoria wyznaczyła nowy trend w modzie ślubnej. Założyła na swój ślub białą suknię. Białe suknie ślubne były noszone już wcześniej, ale dopiero Wiktoria zapoczątkowała modę. Gdy spojrzycie na stare obrazy zobaczycie, że przez stulecia biały nie był zbyt popularnym kolorem. Biel pojawiła się nieśmiało pod koniec XVIII w., ale dopiero na początku XIX zyskała popularność. Było to wynikiem nawiązania do mody antycznej i błędnego założenia, że skoro starożytne rzeźby są białe, to ówczesne stroje też były białe. Tym akapitem zapowiadam nowy cykl postów w historii wczerni :)

Inspiracje znajdziesz na moim katalogu na Pinterest.


ALTERNATYWY

Suknia balowa to klasyka. Niemniej możesz zdecydować się też na skromniejszą suknię, bardziej odważną długą suknię wieczorową, a nawet krótką sukienkę (krótką, czyli do kolan) jak w stroju koktajlowym. Czy będzie to złamaniem zasad? Według mnie nie. Warto natomiast pamiętać, że suknia ślubna, to jednak suknia ślubna, a ceremonia odbywa się w kościele. Dlatego nie powinna być zbyt krótka i wydekoltowana, a jeżeli już zdecydujesz się na głęboki dekolt, podczas ceremonii okryj ramiona i dekolt szalem.

Do prostej, ale uroczystej sukni do ziemi pasować będą zarówno dodatki odpowiednie do stroju white tie jak i black tie. Jeżeli zdecydujesz się na suknię o odważnym kroju (głęboki dekolt, rozcięcie, odsłonięte nogi), wybierz dodatki jak w stroju typu black tie. Do krótkiej sukienki pasują dodatki jak do sukienki koktajlowej, wizytowej lub black tie - w zależności jaki efekt chcesz osiągnąć.

ŚLUB CYWILNY

W przypadku ślubu cywilnego, zamiast klasycznej sukni ślubnej zakładamy krótką sukienkę (do kolan) lub elegancki kostium ze spódnicą. Strój powinien mieć charakter wizytowy lub formalny dzienny (do którego zakłada się kapelusz, a jeżeli masz ochotę też rękawiczki). Wieczorem panna młoda (podobnie jak reszta gości) może oczywiście wystąpić w sukni wieczorowej. Charakter sukni zależy od rodzaju organizowanego przyjęcia (temat ten omówiłam szerzej opisując strój gości). 

Jeżeli masz ochotę na długą sukienkę, zdecyduj się na prostą, nie balową. Świetnie wybrnęła z sytuacji moja kuzynka zakładając satynową, wąską, kremową sukienkę do kostek, od pasa w górę ozdobioną koronką z wąskimi koronkowymi rękawami. Prosto i z klasą.


ŚLUBNE DODATKI

WELON, WIANEK, KWIATY CZY OZDOBY WE WŁOSACH?

Zarówno do klasycznej, balowej sukni ślubnej, jaki i do skromniejszych, długich sukni idealnie pasuje welon, alternatywnie wianek z kwiatów. Jeżeli nie masz ochoty na tego typu nakrycie głowy, piękną ozdobę stanowią pojedyncze kwiaty lub ozdobna spinka wpięta we włosy. Spinka powinna komponować się z pozostałą biżuterią.

W przypadku sukni o bardzo odważnym kroju oraz sukienki koktajlowej welon i wianek raczej nie będą pasować. Lepiej postawić na ciekawą fryzurę, która może być ozdobiona kwiatami, biżuteryjnymi spinkami i innymi tego typu ozdobami.

Do sukienki wizytowej oraz kostiumu nie zakłada się welonu i wianka lecz kapelusz lub fascynator (duża, ozdobna spinka zastępująca kapelusz), które nosimy za dnia, czyli mniej więcej do godziny 17.00. Jeżeli to dla Ciebie zbyt oficjalne, włosy można udekorować skromną ozdobą z kwiatów. Błyszczące spinki prawdopodobnie nie będą się dobrze komponować ze strojem.


Mam nadzieję, że post się Wam spodobał. Z ślubnego cyklu ukazały się też teksty: "Biżuteria do sukni ślubnej", a także skierowane do gości: "Jak się ubrać na ślub i wesele", gdzie pisałam też o stroju świadków i drużbów oraz "Czy wolno mi przyćmić pannę młodą".

Zawsze się cieszę na komentarz. Możesz go dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE