STRÓJ WIZYTOWY: SUKIENKA LUB KOSTIUM

10 kwietnia

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Strój wizytowy to taki odpowiednik garsonki w prywatnym życiu. Zakładamy go na wernisaż, imieniny cioci, elegancki lunch, kolację w restauracji, a nawet wystawne śniadanie.

Informacja na zaproszeniu z jaką możesz się spotkać to: strój wizytowy, informal, a także: krótka sukienka, daytime short dress, knee-length dress, robe courte, tailleur. Możesz też spotkać się z określeniem tenue de ville. Nie jest to dosłownie to samo, ale wchodzimy tu na taki poziom subtelności, że różnice są naprawdę niewielkie. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że na tego typu okazję nie dostaniesz żadnego pisemnego zaproszenia lub na zaproszeniu brak będzie informacji o obowiązującym stroju.

SUKIENKA: KOKTAJLOWA LUB SZMIZJERKA

Przypomnę jak wygląda sukienka koktajlowa. Jest to uroczysta sukienka z delikatnej tkaniny, do kolan (plus/minus 6 cm od środka kolana). Wieczorem może odkrywać więcej (dekolt, ramiona), w ciągu dnia powinna być bardziej zabudowana, z zakrytymi ramionami (ramiona to odcinek od łokcia do barku). Sukienki koktajlowe szyje się z delikatnych, szlachetniejszych tkanin z domieszką jedwabiu lub wełny (sama bawełna jest zbyt na luzie). Zwykle za dnia, zwłaszcza wiosną i latem, wybieramy jaśniejsze kolory, wieczorem oraz jesienią i zimą ciemniejsze, ale nie trzeba się trzymać tej zasady.

Dobrą opcją sukienki wizytowej na dzień jest też tzw. szmizjerka czyli zapinana sukienka do kolan, z rękawami. Wymyśliła ją Coco-Chanel na bazie męskiej koszuli. Szmizjerka może też być wiązana z przodu lub z boku (tzw. sukienka kopertowa). Ponieważ takie sukienki często szyte są z bawełnianej dzianiny, podkreślę znaczenie materiału. Szmizjerka w stroju wizytowym powinna być uszyta z szlachetniejszych, sztywniejszych tkanin z domieszką wełny lub jedwabiu. Sukienka z cienkiej dzianiny, zwykle z domieszką elastanu, jest zbyt casual.

Przykłady sukienek wizytowych znajdziecie jak zawsze w moim katalogu na Pinterest.STRÓJ KOKTAJLOWY A WIZYTOWY

Sukienka koktajlowa to też najczęściej wybierany strój koktajlowy. Odróżniam tu jej zastosowanie wieczorem w ramach stroju koktajlowego od (również wieczorem) stroju wizytowego, aby podkreślić mniej uroczysty charakter okazji, a tym samym mniej ozdobny charakter sukienki i dodatków. Sukienka koktajlowa jako sukienka wizytowa raczej nie powinna błyszczeć, zwłaszcza za dnia.

STRÓJ BIZNESOWY/STRÓJ WYJŚCIOWY A WIZYTOWY

Szmizjerkę można też założyć w ramach stroju biznesowego zamiast garsonki, a także ciut mniej oficjalnego od wizytowego stroju wyjściowego (wspomniane wcześniej tenue de ville). Wrócę do tego tematu omawiając strój biznesowy i wyjściowy.

KOSTIUM

Zamiast sukienki możesz założyć kostium ze spódnicą lub ze spodniami. Za dnia może być to ta sama garsonka, którą zakładasz do pracy. Wieczorem lepiej wybrać kostium z delikatniejszej tkaniny, bez guzików i widocznych kieszeni. Może mieć wtedy odważniejszy krój np. głębszy dekolt lub szerokie spodnie jak te, które były modne w latach trzydziestych. Spódnica, podobnie jak sukienka, powinna mieć długość do kolan. Do krótkiego żakietu wybieramy dłuższą spódnicę, do krótkiego dłuższą. Dlaczego? Pamiętacie zasadę 2:1? Właśnie dlatego. Rękaw może mieć długość do łokcia lub 3/4.

Agnieszka Sajdak-Nowicka strój wizytowy sukienka szmizjerka garsonka

DODATKI

BIŻUTERIA

Biżuteria do stroju wizytowego powinna być złota lub srebrna, bez błyszczących kamieni szlachetnych. Na błysk możemy sobie ewentualnie pozwolić wieczorem, ale z umiarem.

BUTY

Najlepszym wyborem do sukienki i garsonki będą skórzane czółenka na obcasie lub na delikatnym koturnie. Do stroju na dzień ubieramy buty z matowej skóry, wieczorem mogą być ze skóry lakierowanej. Obowiązkowo zakładamy rajstopy. Za dnia powinny być matowe, wieczorem mogą być błyszczące. Mogą być cieliste lub w innym, stonowanym kolorze, przy czym w przypadku kolorów powinny być kryjące.

Do kostiumu ze spodniami można założyć też oksfordki lub eleganckie mokasyny. Teoretycznie można je też założyć do sukienki i kostiumu ze spódnicą. Bardzo nie lubię takiego połączania, ale ma ono wiele zwolenniczek, więc jeżeli wizualnie pasują, możesz je założyć.

TOREBKA

Do stroju wizytowego na dzień można zdecydować się na dużą, skórzaną torebkę. Wieczorem lepiej prezentuje się mała, z cienkiej skóry (matowej lub lakierowanej) lub tkaniny. Torebka może być tego samego koloru co buty, jeżeli są to stonowane kolory lub całkowicie odcinać się od całości, jeżeli buty lub torebka są w intensywnym kolorze. Jeżeli jednak jesteś ubrana cała w jeden kolor, nawet jeżeli jest to nasycona czerwień, zarówno torebka jak i buty mogę być czerwone.

OKRYCIE WIERZCHNIE

W zimne dni możesz założyć wełniany płaszcz lub futro, w cieplejsze cienki płaszczyk lub żakiet w kolorze pasującym do sukienki.

KAPELUSZ I RĘKAWICZKI

Na oficjalne przyjęcie ogrodowe zakładamy kapelusz i rękawiczki (od rękawiczek się obecnie odchodzi). W gorące, słoneczne dni jest też bardzo praktyczny, więc można go rozważyć też na mniej oficjalne okazje. Kapelusz nosimy do godziny 17.00, czyli mniej więcej do godziny, do której faktycznie jest nam potrzebny.

WŁOSY I MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Za dnia delikatnywieczorem może być mocniejszy, ale zawsze niebyt krzykliwy.

WŁOSY

Spięte, rozpuszczone lub tylko częściowo spięte. Fryzura zależy od okazji, aczkolwiek powinna być w miarę grzeczna, gdyż wciąż mówimy o w miarę oficjalnych okazjach.

Agnieszka Sajdak-Nowicka strój wizytowy dodatki

STRÓJ WIZYTOWY A STRÓJ KOKTAJLOWY - PODSUMOWANIE

Strój koktajlowy i strój wizytowy na wieczór bez problemu można skomponować z tych samych elementów, zwłaszcza jeżeli sukienka nie jest bardzo okazała i zbytnio się nie błyszczy. Biżuteria może być ta sama, ewentualnie założymy jej mniej. Jeżeli zakładamy pełne czółenka, buty i torebka też mogą być te same, przy czym nie powinny być bogato zdobione. Strój koktajlowy i wizytowy na dzień też można skomponować z tych samych elementów. Jeżeli fason sukienki lub kostiumu nie jest zbyt odważny, nie odkrywa ramion, a materiał się nie błyszczy, możemy ubrać ją także w ciągu dnia, dobierając oczywiście niebłyszczące dodatki.

A co zakłada mężczyzna? Za dnia granatowy lub szary garnitur, białą/écru/jasnoniebieską koszulę i krawat w stonowanym kolorze. Wieczorem ciemnogranatowy garnitur, białą koszulę i również stonowany krawat.


Mam nadzieję, że post się Wam spodobał. Po Waszych reakcjach na ostatni post widzę, że wolicie łamać zasady niż ich przestrzegać, ale jeżeli macie ochotę na kolejny tekst o łamaniu zasad przez Paryżanki, to niezbędne zadanie domowe. Tak, tak, planuję kolejny tekst o francuskim szyku. Tym razem omówię przykłady stylizacji dziennych. 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, napisz komentarz lub polub na Facebooku. Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

* Fotografia: Hunter

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE