SUKIENKA KOKTAJLOWA - STRÓJ KOKTAJLOWY

20 marca

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Sukienka koktajlowa to najbardziej praktyczna sukienka na specjalne okazje jaką możesz mieć w szafie. O ile długa suknia może Ci się nigdy nie przydać, na pewno będziesz mieć niejedną okazję, aby założyć sukienkę koktajlową.

Możesz ją ubrać na mniej uroczyste okazje, gdy obowiązuje strój typu black tie i zawsze, gdy obowiązuje strój koktajlowy. Jest też idealnym wyborem, gdy wybierasz się na przyjęcie, a na zaproszeniu brak informacji o obowiązującym stroju lub w ogóle nie dostajesz pisemnego zaproszenia.

Strój koktajlowy to strój pośredni pomiędzy formalnym a nieformalnym: bardziej uroczysty niż ubranie na co dzień, ale mniej oficjalny niż strój wieczorowy typu black tie i white tie. Możemy zatem pozwolić sobie na mocniejszy makijaż, głębszy dekolt, odkryte ramiona i błyszczącą biżuterię, ale z umiarem (zwłaszcza w zakresie błyszczących dodatków). Strój koktajlowy jest idealny na wesele, sylwestra, karnawał, imprezę korporacyjną, przedstawienie w teatrze, koncert w filharmonii, wyjątkową randkę, wieczornego drinka, czy imprezę w eleganckim klubie.

Informacja na zaproszeniu z jaką możesz się spotkać to: strój koktajlowy, semi-formal, tenue d'apres-midi, a także: krótka suknia, sukienka koktajlowa, cocktail dress, afternoon dress/suit, robe d'après midi. Ponieważ na zaproszeniu będzie jednocześnie wskazany strój obowiązujący mężczyznę (ciemny garnitur, dark suit, complet sombre), będziesz wiedziała, że mowa o stroju koktajlowym.

SUKIENKA KOKTAJLOWA

O sukience koktajlowej po raz pierwszy usłyszałam oglądając "Pretty Woman". Pamiętacie scenę, w której Vivian zostaje wyrzucona ze sklepu? Słysząc o tym manager hotelu zamawia czarną, koronkową sukienkę do kolan, z odkrytymi ramionami, w której Vivian idzie na kolację z Edwardem. Była to właśnie sukienka koktajlowa.

Sukienka koktajlowa to po prostu uroczysta sukienka z delikatnej tkaniny, do kolan lub nieco dłuższa (do pół łydki). Sukienka koktajlowa może mieć głęboki dekolt i odkryte ramiona, może też mieć zabudowany dekolt i długie rękawy. Kolor może być dowolny, zwykle ciemniejszy i wyrazisty, choć jak zawsze najelegantsze są stonowane kolory. Sukienki koktajlowe szyje się z jedwabiu, atłasu, satyny, koronki i innych delikatnych materiałów. W moim katalogu na Pinterest znajdziecie wiele przykładów tego typu sukienek. Najsłynniejszą sukienką koktajlową jest tzw. mała czarna wymyślona przez Coco Chanel.



STRÓJ KOKTAJLOWY A BLACK TIE

Jeżeli zamierzasz założyć sukienkę koktajlową w ramach stroju typu black tie, wybierz dodatki opisane tutaj. Sukienka powinna być wtedy równie uroczysta, jak opisana w tekście długa suknia, zwróć zatem szczególną uwagę na materiał i krój. Efektownie będzie prezentować się sukienka ze zdobieniami, uszyta z lśniących materiałów o wyrazistym kolorze, połyskująca złotem lub srebrem.

STRÓJ KOKTAJLOWY A WIZYTOWY

Technicznie rzecz biorąc, sukienka koktajlowa to sukienka popołudniowa (ang. afternoon dress/suit, franc. robe d'apres-midi), występuje więc też w skromniejszej, niebłyszczącej wersji. Jest idealna na randkę, urodziny, wernisaż, pierwsze spotkanie przyszłych teściów i szereg innych tego typu okazji, gdy obowiązuje tzw. strój wizytowy. Wieczorem może odkrywać więcej (dekolt, ramiona), w ciągu dnia powinna być bardziej zabudowana.

DODATKI

BIŻUTERIA

W stroju koktajlowym możesz pozwolić sobie na diamenty i inne kamienie szlachetne, lecz samej biżuterii powinno być jeszcze mniej niż w stroju typu black tie. Konkretne przykłady i zestawy możecie zobaczyć w tym poście..

BUTY

Najlepszym wyborem są czółenka na obcasie (pełne lub z odkrytymi palcami/piętami) lub wieczorowe sandałki, przy czym nie powinny być tak bogato zdobione, jak te zakładane do stroju typu black tie. Wybieramy raczej skórzane (matowe lub lakierowane) niż atłasowe, choć to zależy od okazji. Dobrze dobrane buty mogą stanowić najważniejszy element dekoracyjny całej stylizacji. Dodadzą szyku prostej sukience. Jeżeli zakładamy odkryte buty, nie możemy założyć rajstop. Jeżeli zakładamy pełne buty, zakładamy cienkie rajstopy, matowe lub błyszczące, najlepiej cieliste, choć do czarnej sukienki mogą być czarne.

TOREBKA

Dopełnieniem stroju jest niewielka skórzana lub atłasowa torebka (na pasku, łańcuszku lub trzymana w ręce - to ostatnie rozwiązanie jest mało praktyczne, co wytłumaczyłam w tekście o stroju typu black tie). Może być lakierowana i zdobiona, lecz nie aż tak dekoracyjna jak w stroju typu black tie. Torebka może być tego samego koloru co buty, jeżeli są to stonowane kolory lub całkowicie odcinać się od całości, jeżeli buty lub torebka są w intensywnym kolorze. Jeżeli jednak jesteś ubrana cała w jeden kolor, nawet jeżeli jest to nasycona czerwień, zarówno torebka jak i buty mogę być czerwone.

OKRYCIE WIERZCHNIE

W zimne dni możesz założyć wełniany płaszcz lub futro, w cieplejsze cienki płaszczyk lub żakiet w kolorze pasującym do sukienki.

WŁOSY I MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Makijaż wieczorowy może być bardziej intensywny niż dzienny. W stroju koktajlowym będzie zależał od okazji. Nigdy nie powinien być za ostry, ale jeżeli okazją jest sylwester lub karnawał, możesz użyć brokatu i błyszczących cieni. Na inne okazje lepiej sprawdzą się mocniej podkreślone oczy i ciemniejszy kolor szminki niż za dnia, lecz bez brokatu.

WŁOSY

Spięte, rozpuszczone lub tylko częściowo spięte. Fryzura zależeć będzie od okazji, aczkolwiek wciąż powinna być w miarę grzeczna. Nie musi to być koniecznie elegancki koczek, ale artystyczny nieład raczej nie będzie pasował.

Strój koktajlowy to nie tylko sukienka koktajlowa, ale także kostium ze spódnicą lub spodniami, który różni się od garsonki głównie materiałem i krojem. Kostiumy koktajlowe szyte są z delikatnej tkaniny, zwykle w ciemniejszym kolorze, a sam krój może być o wiele odważniejszy (jak le smoking noszony bez bluzki u Yves Saint Laurenta). Jeżeli jeszcze nie czytałyście, zobaczcie też sylwestrowy post dotyczący sukni balowych, wieczorowych i koktajlowych.

STRÓJ KOKTAJLOWY A STRÓJ TYPU BLACK TIE - PODSUMOWANIE

Strój typu black tie i strój koktajlowy (na bardziej uroczyste okazje) można skomponować z tych samych elementów, jeżeli sukienka jest wystarczająco okazała i dekoracyjna. Biżuteria może być ta sama, przy czym w stroju koktajlowym zakładamy jej mniej. Buty i torebka mogą być te same, przy czym nie powinny być bardzo bogato zdobione.

A co zakłada mężczyzna, gdy na przyjęciu obowiązuje strój koktajlowy? Ciemny garnitur, białą koszulę i krawat w stonowanym kolorze.


Mam nadzieję, że post się Wam spodobał. Wasze milczenie pod ostatnimi postami było bardzo przygnębiające, ale tłumaczę to sobie mało popularnym tematem. Dzisiejszy jest bardzo praktyczny, więc może zachęci Was do dyskusji. To w końcu odpowiedź na ciągle powracające pytanie: jak się ubrać na ślub :)

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, napisz komentarz lub polub na Facebooku. Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE