DŁUGA SUKNIA WIECZOROWA - BLACK TIE

13 marca

Agnieszka Sajdak-Nowicka

W poprzedni poniedziałek pisałam jak się ubrać na uroczyste przyjęcie, gdy na zaproszeniu widnieje informacja o obowiązującym stroju typu white tie. Co założyć, gdy organizatorzy oczekują od nas stroju typu black tie?

Możemy ubrać długą suknię wieczorową. Możemy, gdyż mamy tu alternatywy w postaci sukienki koktajlowej, kostiumu ze spódnicą (długą lub do kolan), a także kostiumu ze spodniami, jeżeli mają charakter typowo wieczorowy. Jednakże na uroczystą okazję zdecydowanie sugeruję długą suknię wieczorową.

Informacja na zaproszeniu, z jaką możesz się spotkać to: black tie, cravate noir, czarna mucha, dinner jacket, tuxedo, smoking, a także strój półformalny lub semi-formal. Dwa ostatnie określenia mogą być mylące, gdyż stosowane są również w odniesieniu do stroju koktajlowego. Możesz też spotkać się z bardziej precyzyjną informacją np. sukienka koktajlowa (ang. cocktail dress, afternoon dress/suit, franc. robe d'après midi), długa suknia (ang. evening gown, franc. robe de soirée). Ponieważ na zaproszeniu będzie jednocześnie wskazany strój obowiązujący mężczyznę, będziesz wiedziała, że mowa o stroju typu black tie, a nie koktajlowym (sukienka koktajlowa) lub white tie (długa suknia).

DŁUGA SUKNIA WIECZOROWA

W przeciwieństwie do skromnej i uroczystej sukni odpowiedniej do stroju typu white tie, suknia w stroju typu black tie może być odważniejsza i bardziej seksowna. Zwykle jest dopasowana do sylwetki i może odsłaniać nogi (co byłoby niestosowne w stroju typu white tie), dlatego odpowiednie będą rozcięcia oraz wszelkie kombinacje asymetryczne jak krótszy przód, dłuższy tył. Suknia może mieć głęboki dekolt, dekolt na plecach oraz rozcięcie ukazujące znaczną część nogi, przy czym najlepiej prezentują się suknie, które eksponują maksymalnie dwa elementy ciała. Bardzo kusząco wygląda np. rozcięcie ukazujące nogę i dekolt na plecach przy całkowicie zakrytym biuście lub odwrotnie - głęboki dekolt i zakryte nogi. Mimo, że suknia może być odważna, może być też bardzo skromna: długa do ziemi, z całkowicie zabudowanym dekoltem i długimi rękawami. Skromny fason prezentuje się szczególnie interesująco, gdy suknia przylega do ciała. Suknie wieczorowe szyje się z wysokiej jakości materiałów, często błyszczących i metalizujących, zwykle w ciemniejszych kolorach.

Wiele pięknych przykładów stroju typu black tie znajdziecie w moim katalogu na Pinterest.WHITE TIE A BLACK TIE

Jak pisałam tydzień temu, suknia balowa od długiej wieczorowej sukni odpowiedniej do stroju typu black tie nie musi różnić się niczym. Jeżeli zakrywa nogi (sięga ziemi lub przynajmniej kostek), nie pokazuje zbyt wiele ciała i nie jest bardzo bogato zdobiona, możemy założyć tę samą suknię. W obu przypadkach suknia może mieć rozkloszowany dół, przy czym w stroju typu black tie lepiej, aby był on miękki (bez halek i usztywnień), natomiast w stroju typu white tie może być wielowarstwowy i sztywny, co wygląda bardzo okazale i pięknie prezentuje się w tańcu.

DODATKI

BIŻUTERIA

W stroju typu black tie, podobnie jak w stroju typu white tie, niezbędna jest biżuteria. Różnica tkwi w ilości. Tu również zakładamy wyrazistą biżuterię, lecz ozdób powinno być mniej. Konkretne przykłady i zestawy możecie zobaczyć tutaj.

BUTY

Do sukni wieczorowej zakładamy buty na obcasie. Mamy do wyboru czółenka, także z odkrytymi palcami i piętami, lub wieczorowe sandałki. Sandałki zwykle wyszywane są diamencikami, co nadaje im wieczorowego charakteru. Buty mogą być atłasowe lub skórzane, matowe lub lakierowane, gładkie lub zdobione. W przeciwieństwie do sukni balowej, tu buty zwykle są widoczne, mogą zatem dodać szyku całej kreacji. Jeżeli zakładamy odkryte buty, nie możemy założyć rajstop. Jeżeli zakładamy pełne buty, zakładamy cienkie rajstopy, matowe lub błyszczące, najlepiej cieliste, choć przy czarnej sukni mogą być czarne.

TOREBKA

Dopełnienie stroju stanowi niewielka torebka (na pasku, łańcuszku lub trzymana w ręce). Może skórzana lub atłasowa, bogato zdobiona cekinami, błyszczącymi nićmi lub diamencikami. Im skromniejsza suknia i im mniej biżuterii, tym bardziej ozdobne mogą być buty i torebka. Torebka może być tego samego koloru co buty, jeżeli są to stonowane kolory lub całkowicie odcinać się od całości, jeżeli buty lub torebka są w intensywnym kolorze. Jeżeli jednak jesteś ubrana cała w jeden kolor, nawet jeżeli jest to nasycona czerwień, zarówno torebka jak i buty mogę być czerwone.

Mimo, że odpowiednia będzie torebka trzymana w ręce, jest to mało praktyczne rozwiązanie. Trzymając w jednej ręce kieliszek wina, w drugiej torebkę, nie masz nawet jak się przywitać, nie mówiąc już o zjedzeniu czegokolwiek. Dlatego polecam opcję z łańcuszkiem lub paskiem.

SZAL

Jeżeli suknia ma odkryte ramiona, siadając do stołu zawsze zakrywamy ramiona szalem. Szal ma pasować do kreacji, co nie znaczy, że musi być wykonany z tego samego materiału co suknia. Nie musi być nawet w tym samym kolorze. 

OKRYCIE WIERZCHNIE

Gdy suknia ma odkryte ramiona, szal jest zawsze niezbędny podczas posiłku. Latem szal jest też wystarczającym okryciem, gdy jesteśmy na zewnątrz. W zimne dni konieczne jest dodatkowe okrycie. Może nim być futro, szal obszyty futrem lub futrzana etola. Szal zabieramy wtedy ze sobą, aby móc okryć nim ramiona na przyjęciu.

WŁOSY I MAKIJAŻ

MAKIJAŻ

Jak napisałam w poście na temat zasad dress code'u w makijażu, makijaż wieczorowy może być o wiele mocniejszy i  bardziej wyrazisty niż dzienny. Ma to zastosowanie zwłaszcza w stroju typu black tie. O ile bowiem w przypadku stroju typu white tie wskazany jest umiar związany z uroczystym charakterem chwili, tu możesz być bardziej demoniczna. Jak zawsze nie jest wskazane, aby makijaż był krzykliwy, wyzywający czy wulgarny, aczkolwiek może być bardziej seksowny. Świetnie sprawdzą się smoky eyes i głębokie kolory czerwonych szminek. Odpowiednie będą też brokatowe cienie i dyskretne sztuczne rzęsy.

WŁOSY

Włosy mogą być zarówno spięte jak i rozpuszczone, upięte w elegancki koczek lub swobodnie opadające falami na ramiona.

STRÓJ TYPU WHITE TIE A BLACK TIE - PODSUMOWANIE

Jak widzicie strój typu black tie i white tie można skomponować z tych samych elementów. Jeżeli fason sukienki pozwala na założenie jej na obie okazje, manewrujemy tylko dodatkami. Biżuteria może być ta sama, przy czym w stroju typu black tie zakładamy jej mniej. Pełne czółenka na obcasie można zastosować w obu kreacjach. W oby przypadkach wymagana jest też niewielka, ozdobna torebka oraz szal (przy odkrytych ramionach). Zatem jeżeli lubicie uniwersalne rozwiązania, istnieje tu taka możliwość. Wasza kreacja nie będzie może bardzo wyszukana i uroczysta, gdy zastosujecie ją w stroju typu white tie, ani tak uwodzicielska jak mogłyby być w stroju typu black tie, ale będzie pasować do obu okazji. 

Co zakłada mężczyzna, gdy na przyjęciu obowiązuje strój typu black tie? Mężczyzna zakłada smoking (dinner jacket, tuxedo) i stąd też bierze się nazwa stroju, gdyż do smokingu zakłada się czarną muszkę. Na blogu Tesori d'oro możecie przeczytać mój tekst o doborze biżuterii do długiej sukni wieczorowej. Jeżeli jeszcze nie czytałyście, zobaczcie też mój sylwestrowy post dotyczący sukni balowych, wieczorowych i koktajlowych oraz post o stroju typu white tie.

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, napisz komentarz lub polub na Facebooku. Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE