JAK UPORZĄDKOWAŁAM SWOJĄ SZAFĘ

12 grudnia

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Jako, że temat bałaganu w szafie i trudności z organizacją jest częstym problemem, dziś o konfiguracji ubrań w szafie. Jak poukładać rzeczy, żeby wszystko było widoczne i pod ręką.

Mam przyjaciółkę, która bardzo często się przeprowadza i za każdym razem inaczej organizuje swoje rzeczy w szafie. Uznała, że tradycyjny podział: spodnie osobno, bluzki osobno się nie sprawdza. Raz podzieliła wszystkie rzeczy kolorami. Innym razem osobno poukładała wszystkie rzeczy do pracy, osobno po domu, osobno na imprezę itd. Ja zrobiłam to jeszcze inaczej.

NOWA ORGANIZACJA SZAFY

Mimo, że z zasady mam porządek, gdyż po prostu nie lubię bałaganu, moja szafa też nie była wystarczająco dobrze zorganizowana. Rzeczy, w których chodziłam często leżały razem z rzeczami, które nosiłam od czasu do czasu, rzeczy na lato z rzeczami na zimę itd. Efekt był taki, że mimo że wszystkie ubrania były pięknie poukładane i tak musiałam zawsze czegoś szukać, a zdarzało mi się w ogóle zapomnieć, że daną rzecz w tej szafie mam. W końcu zrobiłam z tym porządek. Teraz moja szafa wygląda następująco:

  • Półki tak wysoko, że do nich nie sięgam - walizki, buty "nie na ten sezon", 
  • Wieszaki - bluzki, żakiety, sukienki - jest ich niewiele, więc nie muszę tu wprowadzać jakiś specjalnych metod organizacji,
  • Wieszaki na długie rzeczy - długie sukienki - tych jest jeszcze mniej,
  • Półka - biżuteria i drobiazgi jak okulary przeciwsłoneczne,
  • Dwie szuflady, do których łatwo sięgnąć - rzeczy na dany sezon, bielizna, dodatki - poukładane luźno, przejrzyście, aby wszystko było widoczne,
  • Szuflada, do której trudniej sięgnąć - rzeczy "nie na ten sezon" - ściśnięte aby zajmowały mniej miejsca, tu przejrzysty układ nie jest potrzebny,
  • Dolna szuflada, do której nie chce mi się sięgać - rzeczy, które zakładam okazjonalnie, ale nie mogę ich wyrzucić gdyż są mi potrzebne, jak kostium kąpielowy oraz kilka rzeczy, których nie chcę wyrzucić mimo, że ich nie noszę.
Proste, poukładane, łatwe do ogarnięcia. Wszystko co jest mi potrzebne na co dzień jest pod ręką, wszystko czego nie noszę na co dzień jest schowane i nie zaciemnia obrazu.

UKŁAD SZAFY

Niezależnie czy masz dużo czy mało rzeczy, warto je przejrzeć i wyrzucić rzeczy zbędne oraz dobrze zorganizować te, które zdecydujesz się zostawić. O tym jak przejrzeć szafę i stworzyć idealne połączenia ubrań pisałam tutaj. Rzeczy możesz trzymać w szafie, w komodzie, garderobie, na luźno wiszących wieszakach. Ale niezależnie gdzie trzymasz ubrania, na pewno są takie miejsca, do których trudniej jest dosięgnąć, są też takie, które znajdują się pod ręką. Jeżeli masz problem z bałaganem i nie wiesz jak go uporządkować, szczerze polecam zastosować poniższy podział.

POD RĘKĄ

W miejscach najłatwiej dostępnych połóż gotowe połączenia i komplety na dany sezon. Ja co kwartał zmieniam konfigurację moich ubrań w szafie, ale może Tobie wystarczy co pół roku (ciepła część roku/zimna część roku). Jest to też miejsce na bieliznę, oraz rzeczy które nosisz w domu.

NIECO TRUDNIEJ DOSTĘPNE

Połóż tu gotowe połączenia i komplety "nie na ten sezon" oraz te zakładane okazjonalnie (śluby, ważne spotkania, wypady w góry etc.).

GÓRNA PÓŁKA/DOLNA PÓŁKA

W miejscach najtrudniej dostępnych schowaj rzeczy, które po prostu żal Ci wyrzucić. Bo trochę za duże/za małe, bo w sam raz, ale akurat do niczego nie pasują. 


Od kiedy uporządkowałam swoją szafę, mogę z pamięci określić, w której szufladzie znajduje się dana rzecz z dokładnością do konkretnej kupki (mam szerokie szuflady i w jednej szufladzie mam osiem stosów rzeczy). Samo uporządkowanie szafy wymagało sporo pracy, ale teraz oszczędzam dzięki temu dużo czasu. A Wy co myślicie na ten temat? Jak uporządkowana jest Wasza szafa?

Jeżeli podobał Ci się ten post, napisz komentarz lub polub na Facebooku. Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE