JAK ZA POMOCĄ ILUZJI ZMIENIĆ KSZTAŁT SYLWETKI

23 czerwca

Agnieszka Sajdak-Nowicka

Za pomocą iluzji można sprawić wrażenie, że proporcje ciała są inne niż w rzeczywistości. Pamiętasz z czasów szkolnych jak działa iluzja optyczna? Jeżeli nie, przypomnę na przykładzie.

przykład działania iluzji optycznej

Złudzenie powoduje, że dwa odcinki zakończone strzałkami wydają się być różnej długości. Ulegamy iluzji, że odcinek ze strzałkami na zewnątrz jest krótszy niż odcinek ze strzałkami do wewnątrz, gdy tym czasem oba odcinki są tej samej długości. Ciekawe, prawda? A oto praktyczne zastosowanie.

przykład działania iluzji optycznej w kreowaniu pożądanego kształtu sylwetki
Złudzenie optyczne można wykorzystać, aby sprawić wrażenie, że sylwetka jest bardziej proporcjonalna niż jest w rzeczywistości. A oto podstawowe zasady stosowania iluzji w kształtowaniu sylwetki.

OKO WIDZI TO CO MU POKAŻESZ

Częściowo zakryta figura o znanym kształcie zostaje uzupełniona o brakujący fragment zgodnie z ogólnie znanym wzorcem. Dlatego jeżeli masz szerokie biodra i założysz spódnicę o linii A o długości do kolan, oko widząc Twoje kolana i łydki przypisze Ci biodra węższe niż w rzeczywistości. I odwrotnie, jeżeli masz wąskie biodra, taka sama spódnica doda Ci centymetrów w biodrach, gdyż mózg patrzącego ma zakodowane konkretne proporcje szerokości łydek do szerokości ud i bioder.

WĄSKIE WYDAJE SIĘ DŁUŻSZE, SZEROKIE WYDAJE SIĘ KRÓTSZE

Wszystko co wąskie i szczupłe wydaje się być dłuższe niż w rzeczywistości, a to co szerokie krótsze niż jest naprawdę.

LINIE POZIOME

Linie poziome poszerzają, a co za tym idzie skracają. Linia pozioma to zarówno:

 • bardzo krótki naszyjnik, 
 • dekolt (łódka, gorsetowy, w kształcie szerokiego V), 
 • pasek, 
 • dolny brzeg bluzki, dolny i górny brzeg spódnicy, górny brzeg spodni, dolny brzeg sukienki etc.,
 • bransoletka,
 • pasek wokół kostki,
 • wzory i detale: poziome paski, inne wzory układające się w poziome pasy, poziome szycia.

LINIE PIONOWE

Linie pionowe wyszczuplają, a co za tym idzie wydłużają. Linia pionowa to zarówno:

 • bardzo długi naszyjnik,
 • głęboko wcięty, ostro zakończony dekolt (wąskie V),
 • wewnętrzny brzeg kardiganu i żakietu,
 • rozcięcie w spódnicy i sukience,
 • wysokie obcasy,
 • wzory i detale: pionowe paski, pionowo ułożony rząd guzików, zamek błyskawiczny, inne wzory układające się w pionowe pasy, pionowe szycia.

V

Linia V to magia. Szerokie poszerza i skraca. Wąskie wydłuża, wysmukla i skupia uwagę na to co znajduje się na jego szpicu. V to przede wszystkim dekolt pięknie ukazujący piersi. Ale może to też być dolna krawędź bluzki, karczek spódnicy, dolna krawędź sukienki, majtki od bikini, a nawet kształt spodni, bluzki czy też duży wzór na bluzce o kształcie V (lub odwróconego trójkąta).

A

A działa dokładnie tak samo jak V (czyli szerokie A poszerza, wąski A wyszczupla), z tym że A działa na obszar poniżej A podczas gdy V na obszar powyżej V. A to przede wszystkim kształt spódnicy, rzadziej sukienki czy bluzki. A to też kształt dekoltu, który fantastycznie podkreśla ramiona i powiększa biust. Oczywiście duży wzór o kształcie A (lub trójkąta) da taki sam efekt.

KONTRAST

Ciemne kolory wyszczuplają, a jasne poszerzają (gdyż tworzą kontrast z tłem), ale najlepszy efekt osiąga się przez silny kontrast. Wykorzystanie powyższych zasad (linie poziome, pionowe, V, A) z jednoczesnym wykorzystaniem dwóch mocno kontrastujących kolorów potęguje efekt.

ASYMETRIA

Asymetria powoduje dezorientację. Tym samym można za jej pomocą wydłużać i zwężać (cięcia, odcięcia i wzory ukośne zbliżone do linii pionowych) oraz skracać i poszerzać (cięcia, odcięcia i wzory ukośne zbliżone do linii poziomych) a także ukrywać wiele mankamentów figury.

Na koniec jedna z najważniejszych zasad. Bardzo istotna a rzadko poruszana.

ZASADA 2:1

W zasadzie nie 2:1 (czyli ok. 0,67) tylko 1,61803:1 (czyli ok. 0,62), ale aż taka precyzja nie jest potrzebna. To tak zwana zasada złotego podziału, czyli zasada podziału odcinka na dwie części, często stosowana w architekturze, malarstwie i fotografii ze względu na duże walory estetyczne. Zauważyłaś, że spódnica tej samej długości co długość bluzki wygląda fatalnie? O wiele lepiej wygląda zestaw spódnica nieco ponad 1/3 długości stroju, bluzka nieco mniej niż 2/3 lub odwrotnie - spódnica 2/3 długości stroju, bluzka 1/3. Wynika to właśnie z zasady złotego podziału. 

Jeżeli podobał Ci się ten artykuł, napisz komentarz lub polub na Facebooku. Komentarz możesz dodać anonimowo. Kliknij okienko komunikatu a następnie wpisz swoje imię lub pseudonim („Name”) pod „albo zarejestruj w Disqus” podając swój email lub wpisując lubie@wczerni.pl oraz klikając „Wolę pisać jako gość”. Komentarze dodane przez gości wymagają akceptacji. Wszystkie komentarze zawierające linki wymagają akceptacji.

Zobacz

0 komentarze

ZESPÓŁ WCZERNI

O MNIE
W wieku piętnastu lat zaczęłam pracować jako modelka. Od dziewięciu lat jestem związana z branżą finansową i rynkiem kapitałowym. W chwilach wolnych od pisania raportów giełdowych dzielę się z Wami moją wiedzą w zakresie kreowania wizerunku.
Zdjęcia: Grzegorz Nowicki
NOTA PRAWNA
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie treści oraz rysunków bez zgody autora stanowi naruszanie praw autorskich. Kopiowanie, publikowanie i rozpowszechnianie zdjęć bez zgody autora stanowi naruszenie praw autorskich oraz naruszenie prawa do wizerunku osoby na nich przedstawionej.

TU PISZĘ MNIEJ POWAŻNIE


INSPIRACJE